Komatsu potřebuju bagr

Vyplatí se vytápět bytový dům tepelným čerpadlem?

V Praze a Brně není nad čím přemýšlet. V Plzni zatím vyčkávají…

Bydlení v paneláku má oproti rodinnému domu z hlediska vytápění jednu nespornou výhodu, topení hřeje a vy se nemusíte o nic starat. Žádné běhání do kotelny kvůli přikládání či obvolávání plynařů, jestli někdo konečně dorazí udělat revizi. Ale jak to tak bývá, za komfort se platí a v některých lokalitách dokonce tak moc, že za vytápění ústředním topením platíte stejně, jako kdybyste si doma topili elektrickými přímotopy, více než 700 Kč za 1 GJ!

Dobrou zprávou pro všechny odběratele dálkového tepla, kteří musí při placení záloh sahat hlouběji do kapsy, je snížení sazby DPH za teplo z 15 % na 10 % od 1. 1. 2020. Ceny tepla pro domácnosti tak díky tomuto opatření zůstanou v letošním roce neměnné nebo vzrostou minimálně.

Vyplatí se tedy investovat do vybudování vlastní kotelny nebo je lepší odebírat teplo z teplárny? Otázka, která každým rokem nabývá na významu. Platby za teplo jsou stále více rozhodující zátěží, která pro některé vlastníky, především pro důchodce, může být i likvidační.

Odpověď není tak jednoznačná, jak se může zdát. Různé podmínky panují nejen napříč celou Českou republikou, ale i v rámci jednotlivých krajů. Důvodem jsou nejen vlastnické podíly v teplárenských společnostech a stav teplárenské sítě či použité palivo, ale také v současnosti často diskutované emisní povolenky.

Zatímco v Jihomoravském kraji se cena 1 GJ dálkového tepla obecně pohybuje vysoko nad hranicí 600 Kč a odpojení od teplárny je tak jasnou volbou, naproti tomu na Pardubicku se investice do tepelných čerpadel v době záruky rozhodně nevrátí. Například Plzeň, která se dlouhodobě udržuje na spodních příčkách žebříčku cen tepla, v roce 2018 spojila městskou teplárnu s holdingem miliardáře Daniela Křetínského. Po slíbené tříleté fixaci cen se tam očekává jejich razantní nárůst a zástupci bytových domů již teď podnikají kroky k jejich odpojení.

Praha

Hlavní město Praha má průměrnou cenu tepla z CZT kolem 600 – 700 Kč vč. DPH za 1 GJ. Část města vpravo od řeky zásobují horkovody z mělnické elektrárny a levou část vytápějí lokální primárně plynové zdroje. Cena se tak pohybuje na celorepublikovém průměru 630 Kč za 1 GJ. Pražané navíc kromě úspor uvádějí jako důvod pořízení vlastní kotelny zhodnocení svých nemovitostí.

Abychom si vytvořili představu, zda bydlíme v lokalitě s drahým nebo levným teplem, uvádíme tabulku s příklady z jednotlivých krajů České republiky.

Další regiony v ČR Průměrná cena tepla z CZT za 1 GJ
Středočeský kraj
Příbram 730 Kč
Beroun 707 Kč
Kladno 616 Kč
Mladá Boleslav 567 Kč
Plzeňský kraj
Klatovy 684 Kč
Plzeň 513 Kč
Karlovarský kraj
Mariánské Lázně 702 Kč
Karlovy Vary 630 Kč
Ústecký kraj
Děčín 696 Kč
Chomutov 636 Kč
Ústí nad Labem 585 Kč
Liberecký kraj
Liberec 660 Kč
Jablonec nad Nisou 584 Kč
Královéhradecký kraj
Náchod 679 Kč
Hradec Králové 535 Kč
Pardubický kraj
Pardubice, Chrudim 521 Kč
Jihočeský kraj
Jindřichův Hradec 716 Kč
Strakonice 658 Kč
České Budějovice 600 Kč
Kraj Vysočina
Třebíč 498 Kč
Jihlava 669 Kč
Olomoucký kraj
Olomouc  620 Kč
Šumperk 581 Kč
Jihomoravský kraj
Hodonín 690 Kč
Brno 635 Kč
Zlínský kraj
Zlín 640 Kč
Moravskoslezský kraj
Nový Jičín 708 Kč
Opava 661 Kč
Ostrava 602 Kč

(k 1.1.2019, zdroj: AC Heating, Energetický regulační úřad)

Vzhledem k tomu, že poplatky za vytápění, teplou vodu a elektřinu tvoří významnou položku v rozpočtu našich domácností, tak každého z nás zajímá, jak můžeme v této oblasti ušetřit. Omezení větrání, zavírání hlavic na radiátorech a koupání se ve studené vodě rozhodně není řešením komfortním, navíc při současném systému rozúčtování ani nepřinese kýžené výsledky. Sleva od teplárny je spíše příběh z pohádky než reálná představa. Častým krokem tedy bývá snižování úniků tepla, tzn. zateplení fasády, výměna oken, rekonstrukce střech a další opatření vedoucí ke snížení tepelné ztráty bytového domu. Rozhodnutí jistě správné, ale jedná se o nemalou investici s velmi dlouhou dobou návratnosti. A když nemáme ve fondu oprav našetřeno dostatek finančních prostředků, povede to spíše k vyšší zátěži než ke snížení záloh.

Obecně platí, že pokud se cena 1 GJ tepla pohybuje nad 600 Kč, investice do vlastního zdroje tepla se vyplatí. Prosté náklady na teplo vyrobené tepelným čerpadlem jsou cca 250 Kč za 1 GJ. Po započtení nákladů do fondu na obnovu topného zdroje, odpisů a rezervního fondu vychází cena 1 GJ tepla cca 400 Kč.

Při cenách tepla, které se pohybují nad 600 Kč za 1 GJ, je investice do tepelných čerpadel samofinancovatelná. Ze zkušenosti víme, že dokonce v případě financování investice do tepelného čerpadla úvěrem, lze splácet nový zdroj tepla pouze z uspořených peněz za teplo. Následně si mohou majitelé bytů zálohy na teplo významně snížit a současně vytvářet dostatečnou rezervu na obnovu topného zdroje s tepelným čerpadlem.

Navštivte realizace kotelen ve vaší lokalitě a získejte cenné zkušenosti těch, kteří s tepelnými čerpadly již šetří.

Za tým AC Heating Kateřina Chaloupková

Kontakt:

AC Heating – tepelná čerpadla

Tel.: +420 725 539 825

E-mail:info@ac-heating.cz

www.ac-heating.cz