husqvarna

Spolehlivé vchodové dveře

Vchodové dveře jsou vizitka každého domu a jejich řešení může mít různé podoby. Podívejme se blíže co očekávat od plastových a co od dřevěných vchodových dveří.

Vchodové dveře ze dřeva i z plastu

Základem vchodových dveří, a to jak z plastu, tak dřeva je systém rám – křídlo. Křídlo je osazeno buď tepelně izolační výplní v nepřeberné škále designů, nebo izolačním zasklením. V dolní části dveří je rám osazen hliníkovým prahem, který zajišťuje ochranu před průnikem vlhkosti, prachu a průvanu. Hliníkový práh je konstruován tak, aby měl přerušený tepelný most a tím zajišťoval výborné tepelně izolační vlastnosti.

tuw8z1ka7ycyhvp54im7.jpg

Tepelně izolační vlastnosti vchodových dveří jsou dány použitým profilovým systémem a závisí zejména na stavební hloubce profilového systému a použité dveřní výplni či zasklení. Výrobci oken nabízejí spolu s profilovými systémy oken také odpovídající vhodné vchodové dveře. To platí pro plastové, dřevěné, ale také hliníkové či dřevohliníkové dveřní systémy.

Volba typu vchodových dveří závisí zejména na materiálových preferencích, finančních možnostech a také na tom, kde mají sloužit. Z hlediska tepelně izolačních vlastností jsou nabízeny úsporné profily, které splňují ta nejpřísnější kriteria.

Vchodové dveře se nesmí kroutit

Vchodové dveře jsou značně namáhaným stavebním prvkem, proto je velice důležitá jejich tvarová stabilita. Kroucení křídel vchodových dveří je problém, který zcela zásadně ovlivňuje jejich funkčnost. Dřevěné vchodové dveře jsou vyrobeny z lepených eurohranolů, které zajišťují výbornou tvarovou stabilitu. Jsou prověřeným prvkem, který se spolehlivě hodí do každé stavby a rozhodně není překážkou kombinace plastových oken s dřevěnými vchodovými dveřmi.

Plastové vchodové dveře poskytují výborný poměr cena – kvalita. „Plastové vchodové dveře musí být především uvnitř profilu vyztuženy kvalitní ocelovou výztuhou,“ říká J. Korbelář produktový manager značky OTHERM, „to je základ tvarové stability dveří.“ Plastové dveře jsou vhodné zejména tam, kde se předpokládá spíše menší frekvence používání a šetrné zacházení. Není příliš vhodné osazovat jimi frekventované vchody například bytových domů. Zde lze spíše doporučit dřevo či ještě lépe hliníkové vchodové dveře.

Větší ochranu a lepší vlastnosti poskytují plastové vchodové dveře s překryvnou hliníkovou výplní. Hliníková deska, která je připevněna z venkovní strany dveří zlepšuje po všech stránkách jejich vlastnosti a lze říci, že jim poskytuje zcela nový rozměr. Překryvná výplň nepředstavuje ani designové omezení, naopak poskytuje nové možnosti. Na první pohled takové dveře nevypadají, že základem je plastový dveřní profil.

Při výběru vchodových dveří je dobré zvážit různé možnosti a vedle designu se zaměřit také na užitné vlastnosti a zejména tvarovou stabilitu dveří. Lze si tak ušetřit budoucí možné problémy.