Riziko požáru v garáži – likvidaci ulehčí automatizace vrat, komplikace mohou představovat baterie elektromobilů
Vznik požáru v prostoru garáže může kvůli stísněným prostorům a horší dostupnosti znamenat problémy s uhašením. Pokud se navíc jedná o společnou garáž většího bytového domu, hrozí, že plameny zasáhnou větší množství vozidel. Někteří vlastníci právě těchto garáží usilují o omezení vjezdu elektromobilů či plug-in hybridů, jejichž případné hašení může být kvůli bateriím složitější. Co naopak hašení požáru v garáži může ulehčit, je automatizace garážových vrat a jejich napojení na požární čidla.
Požáry mohou v některých případech vznikat i v místech, kde lidé netráví příliš času. Takovým příkladem je i garáž. Pokud už ke vznícení v těchto prostorech dojde, musí se hasiči často vypořádat s komplikovanou přístupností. Příčin vzniku požáru přitom může být celá řada – od nevhodného rozdělávání otevřeného ohně uvnitř garáže, přes kutilské práce, které mohou způsobovat jiskry, až po technické závady nejen automobilů, ale i různých elektrických zařízení, která se v garáži nachází.
Při vzniku požáru v garáži je přitom nutné prostor co nejvíce zpřístupnit, aby bylo možné požár začít rychle hasit. „Pokročilé systémy garážových vrat je možné propojit se systémem chytré domácnosti a stanovit tak pro ně jasná schémata, kdy se mají otevírat. Pokud jsou součástí takového systému i požární čidla, je možné je propojit právě s otevíráním vrat. V případě vzniku požáru se tak garáž automaticky otevře, aby byl přístup pro záchranné složky co nejjednodušší,“ uvedl Petr Přichystal ze společnosti Lomax, která se zabývá produkcí garážových vrat.
Na systém podle něj nemá vliv ani případný výpadek proudu nebo jeho preventivní odpojení. „Vrata v takovém případě zůstávají otevřená a nehrozí, že by například hasičské vozy zůstaly v garáži uvězněné nebo že by nebylo možné přesunout hořící vůz mimo garáž,“ řekl Přichystal.
Nový aspekt z hlediska rizika vzniku požáru představují elektromobily a plug-in hybridní vozy. V Česku se totiž v poslední době objevují zejména u podzemních garáží bytových domů případy, kdy je vjezd těmto typům vozidel, podobně jako těm poháněných plynem, omezen. SVJ či jiní vlastníci jednotek to zdůvodňují tím, že pro provoz elektromobilů v podzemních garážích nejsou dosud stanoveny závazné požární předpisy.
„Pravidla pro vozidla s elektrickým pohonem zatím nejsou jednoznačně právně ukotvena. HZS ČR má zpracovány postupy odrážející současné zkušenosti s požáry elektromobilů a průběžně je aktualizujeme,“ uvedl náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Daniel Miklós.Problém může představovat také výrazně složitější likvidace případného požáru ve srovnání s autem se spalovacím motorem, obzvláště v případech, kdy začne hořet baterie elektromobilu či hybridního vozu. Při takových požárech pak hasiči řeší především nebezpečí vyššího vývinu toxických plynů a škodlivin. „Dále větší zakouření prostoru a únik chemických látek do prostředí. Velmi specifickým prvkem je vysoké riziko exploze baterií či zejména opětovné hoření po uhašení. Proto je důležité zejména u elektromobilů permanentní ochlazování baterií,“ doplnil Miklós.
Podle ní však k hasičským zásahům na elektromobily dochází v současné době výjimečně. Poměrně vzácným jevem jsou také požáry všech druhů automobilů v garážích. Statistiky Hasičského záchranného sboru ČR evidují za poslední roky okolo 10 takových událostí ročně, mírný nárůst šlo pozorovat pouze v roce 2020, kdy došlo k 16 těmto případům.
Nebezpečí vzniku požáru u elektromobilu či plug-in hybridu však není všemi vnímáno stejně. „Při požáru automobilu se spalovacím motorem velmi často vyteče uhlovodíkové palivo z nádrže a způsobí požár i vedle stojících vozů. Naopak pokud se i přes opravdu minimální pravděpodobnost vznítí baterie u elektromobilu, požár je zpravidla pouze lokální. Obecně k požárům elektromobilů dochází dle statistiky vztažené na počet ujetých kilometrů řádově méně často, a proto bych lidem doporučil, že pokud nemají problémy s požáry spalovacích vozů, elektromobilů se bát nemusí vůbec,“ řekl předseda Asociace pro elektromobilitu České republiky Jaromír Vegr.
Obecně se zároveň zatím neobjevují žádné statistiky, zda jsou k požárům náchylnější elektromobily či klasické vozy se spalovacími motory. Podle Petra Baxanta z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT je vysoce pravděpodobné, že elektromobily budou vybaveny mnohem sofistikovanější diagnostikou než většina dnes provozovaných aut se spalovacím motorem. „Takže pokud lidé připustili určitou míru rizika u spalovacích aut, pak míra rizika požáru u elektromobilů se sníží minimálně o řád a nejspíš to bude časem i více. Tedy obavy z požárů jsou zcela liché,“ uzavřel.