Komatsu potřebu bagr

Před dubem, za dubem…

… tam si na tě počíháme, zpívá se v jedné filmové pohádce. Těžko říct, co na vás může číhat za dveřmi s dubovým dekorem, jedna věc je však jistá… mezi dřevinnými dekory patří ty dubové rozhodně k těm nejoblíbenějším.

Dub je odnepaměti symbolem síly a posvátna i hojně využívaným stavebním materiálem. S nadsázkou by se tak dalo říci, že lásku k dubu a dubových dekorů máme zakódovanou ve své genetické informaci. Ani v jednadvacátém století přitom obliba dubových dekorů nijak nepolevuje a ve světě dveří to platí dvojnásob. „Dveře s dubovými dekory jsou velmi ceněné pro svůj přirozený vzhled i pro svoji univerzálnost, díky které se hodí do téměř jakéhokoliv typu interiéru,“ vysvětluje pan Martin Dozrál, generální ředitel společnosti SOLODOOR, která se řadí k předním českým výrobcům interiérových dveří.

V dnešní době je možné mít dekor dubu na dveřích v celé řadě různých povrchových úprav. Tradiční dýhy jsou přitom stále častěji nahrazovány moderními materiály, jako jsou například CPL lamináty. „Výhodou laminátových povrchových materiálů je především jejich snadná údržba a vysoká odolnost, která se nedá s dýhou, jež je značně náchylná k poškození, vůbec srovnávat,“ říká Martin Dozrál a doplňuje: „Moderní laminátové povrchy jako například SOLO 3D navíc dovedou být od skutečného dřeva téměř k nerozeznání. Věrně imitují nejen vzhled, ale i trojrozměrnou strukturu kresby dřeva a to včetně suků a dalších nerovností.“

Kromě tradiční podoby, kterou představuje například dekor dub přírodní, jsou dubové dekory dostupné i v mnoha dalších variantách jako dub bělený, aragon nebo ferrara. Jednotlivé varianty se od sebe mohou lišit jak svým odstínem, tak kresbou dřeva, každý tak má možnost si mezi nimi vybrat takový dekor, který bude plně odpovídat celkovému pojetí interiéru.