husqvarna

Jak zaklepat na ty správné dveře?

Dveře jsou důležitou součástí každého bytu či domu – v každé domácnosti mají svou nenahraditelnou funkci. Správně zvolené bezpečnostní dveře chrání majetek, interiérové dveře pak pomáhají oddělit, nebo naopak propojit jednotlivé místnosti a dotvořit atmosféru celého interiéru. Dveře by měly sloužit mnoho let, proto je potřeba vybírat pečlivě a nic neuspěchat. Na trhu existují nejrůznější typy dveří, liší se podle použitého materiálu, vybírat lze z rozmanité nabídky dekorů, provedení, barev a povrchů. Každý si tedy může vybrat dveře přesně podle svých představ. Jak se ale v nabídce zorientovat a zvolit ty správné dveře?

Jakou otázku bychom si měli při výběru dveří položit jako první?

Nejprve je potřeba si stanovit, jaký účel mají dveře splňovat. Potřebujeme vchodové dveře, nebo hledáme dveře interiérové? Po zodpovězení této otázky je možné se přesunout k dalším kritériím výběru.

Vybíráme interiérové dveře, na co je potřeba se zaměřit?

Jedním z důležitých kritérií je volba typu a orientace dveří. Na trhu jsou k dispozici dva základní typy dveří – klasické otočné a posuvné. Pokud zvolíme dveře klasické, pak je dalším krokem určení správné orientace dveří, tedy jestli potřebujeme dveře levé, či pravé.  Při zjišťování orientace dveří se postavíme tak, aby se otevíraly směrem k nám, a rozhodující je umístění pantů dveří. Pokud jsou závěsy na levé straně, jde o levou orientaci dveří a naopak. Při rozhodování, kterou orientaci dveří zvolit, je potřeba myslet na to, že v místnosti na dané straně, kam se budou dveře otevírat, musí být dostatek místa pro otevření dveřního křídla a v prostoru by neměly být žádné překážky. Dveře by se nám také měly dobře otevírat (levé dveře se lépe otevírají levou rukou). Dveře by se měly otevírat tak, abyste při vstupu do místnosti viděli její větší část, a vypínače světla by měly být umístěné na stejné straně jako klika, abyste otevřené dveře nemuseli obcházet.

Posuvné dveře jsou ideálním řešením zejména do menších bytů, kde je škoda každého nevyužitého metru, a také praktickým řešením do místností, kde se v rohu potkávají dvoje dveře, které by si mohly při současném otevření vzájemně překážet. Mohou jezdit po garnýži či pojezdové liště instalované na zdi (např. posuvný systém PATRIOT od spol. SOLODOOR), nebo zajíždět do stavebního pouzdra (např. dveře VERTIGO či dveře z dalších modelových řad od výrobce SOLODOOR). Výhodou posuvných dveří na stěnu je velmi rychlá a jednoduchá instalace, která se obejde bez bourání.

Dále jsou na trhu i speciální typy dveří, např. dveře kyvné (tzv. lítačky), které se hodí například do kuchyně, či dveře zátěžové, které se hodí do prostorů s velkým provozem.

Zásadní podmínkou pro správné objednání dveří je jejich zaměření, tomu je potřeba věnovat dostatečný čas a pozornost.

Plné, prosklené či celoskleněné? Podle čeho zvolit správnou výplň dveří?

Rozhodovat bychom se měli především podle účelu místnosti, kam chceme dveře instalovat. Plné dveře se využívají zpravidla do místností, kde chcete zachovat soukromí, prosklené a celoskleněné dveře pak do místností, kam si přejete dostat více přirozeného světla.

Vlastností, která odlišuje celoskleněné od ostatních dveří, je průsvitnost nebo průhlednost. Pro správný výběr je potřeba si stanovit, do jaké místnosti budeme dveře instalovat a co od nich očekáváme. Pokud chceme místnosti propojit a zároveň zajistit výhled, pak jsou správnou volbou průhledné dveře. Pokud je požadavkem zamezit přímému průhledu do místnosti, ale zároveň zachovat prosvětlení prostoru, pak jsou vhodnou volbou dveře průsvitné, které se vyrábí z mléčného, pískovaného nebo strukturovaného bezpečnostního skla.

Jsou ale místnosti, jako například ložnice, kam je vhodnější zvolit dveře prosklené nebo plné. Prosklené dveře umožňují kombinovat sklo s jinými materiály, např. dřevem, jeho imitací nebo lakovanými povrchy. Na trhu je v současné době nepřeberné množství nejen materiálů, barev a dekorů dveří, ale také druhů skla – od čirého přes zabarvené až po zdobené. Ani plné dveře ale nemusí být fádní, výrobci nabízejí velké množství různých provedení od jemných horizontálních i vertikálních linií až po modely s dvojitou drážkou, která vytváří zajímavý prostorový efekt.

Výrobci nabízejí velké množství povrchových úprav dveří. V čem se jednotlivé úpravy liší a podle čeho vybrat tu správnou?

Volba povrchu dveří by měla odpovídat intenzitě „provozu“ v domácnosti. Pokud nevyžadujeme vysokou odolnost proti poškození, můžeme zvolit dveře s fóliovou povrchovou úpravou, což je ekonomická varianta s nízkými pořizovacími náklady. Pro domácnosti, ve kterých je vyžadována vysoká odolnost dveří proti vnějším vlivům, včetně mechanického poškození (např. tam, kde kralují děti nebo domácí mazlíčci), je ideální volbou laminátový povrch neboli CPL. Skvělou volbou jsou povrchy SOLO MATRIX nebo SOLO 3D od výrobce SOLODOOR, které vynikají autentickým dřevěným vzhledem a díky používaným technologiím dokonale imitují strukturu dřeva nejen na pohled, ale i na dotek – pohmatem cítíte strukturu, jemné drážky.

Další variantou povrchové úpravy je lak, díky kterému je možné dosáhnout přesného odstínu barvy dveří dle přání zákazníka.

Lze nějak pomocí dveří eliminovat hluk linoucí se z dětského pokoje do ostatních místností v bytě?

Určitě ano, v nabídce výrobců dveří najdeme speciální protihlukové dveře. Například SOLODOOR, jeden z největších českých výrobců interiérových dveří a zárubní, má ve svém portfoliu protihlukové dveře, které dokážou ztlumit průchod zvuku o 27 až 38 decibelů, což už je podstatné snížení. Pro přesnější představu – na silně frekventované ulici bývá hluk zhruba 70 decibelů. Pokud jej snížíte o 38 decibelů, dostanete se na úroveň šepotu nebo relativního ticha v divadelním sále. Pro dosažení maximálního efektu je tento typ dveří opatřen pevným či výsuvným prahem a dveře musí být vždy osazeny do těsněné obložkové zárubně.

Mezi další speciální dveře, které dokážou uspokojit specifické požadavky zákazníků, patří dveře kouřotěsné, požárně odolné a bezpečnostní.

Je potřeba do koupelny, kde je standardně vyšší vlhkost, vybírat nějaké speciální dveře?

Ano, dveře do koupelny či kuchyně dlouhodobě čelí vyšší vlhkosti v důsledku které se běžné dveře v poměrně krátké době zkroutí či jinak zdeformují. Výborným řešením je speciální úprava konstrukce dveří KLIMA od společnosti SOLODOOR, která je ideálním řešením pro oddělení místností s rozdílnou teplotou a vlhkostí. Tento výrobce nabízí standardně u všech svých modelových řad dveří provedení KLIMA I, díky kterému dveře zvládnou rozdíl teplot do 5 °C a rozdíl relativní vlhkosti do 20 % (vhodné např. do ložnice). Dalším stupněm je provedení KLIMA II, tyto dveře odolají rozdílu teplot do 10 °C a rozdílu relativní vlhkosti do 35 % (ideální např. do koupelny, kuchyně nebo vstupní verandy) a nejvyšší provedení KLIMA III zvládne rozdíl teplot do 20 °C a rozdíl relativní vlhkosti do 50 % (doporučeno do zátěžových prostor či pro oddělení například garáže a chodby).

Jak důležitou roli hrají při výběru dveří zárubně?

Zárubně hrají při volbě dveří důležitou roli. Kvalitní zárubně jsou v zásadě základem každého dveřního kompletu. Výběr zárubní je tedy s výběrem interiérových dveří neslučitelně spojen. Na trhu je několik typů zárubní, ze kterých je potřeba vybírat podle toho, jaké dveře do nich budeme umisťovat, případně v závislosti na tom, jestli budeme zárubeň umisťovat do nového stavebního otvoru, nebo jestli budeme potřebovat pouze skrýt původní zárubeň. Mezi základní typy zárubní patří standardní obložkové zárubně, obložkové zárubně pro bezfalcové dveře, kovové zárubně pro požárně bezpečnostní dveře třídy 2 a 3 a obklad ocelových zárubní. Samostatnou kapitolou jsou pak zárubně pro posuvné dveře – zde záleží především na tom, jestli posuvné dveře zajíždí do stavebního pouzdra, nebo jestli se posouvají po zdi.

Mezi další faktory, které nelze při výběru správných zárubní opomenout, patří materiál, rozměr, povrchová úprava (pro skvělý výsledný efekt by měla povrchová úprava zárubní ladit s povrchovou úpravou dveří) a orientace (zárubně se vyrábí pro dveře pravokřídlé, levokřídlé i dvoukřídlé).

Je ještě něco, na co bychom při výběru interiérových dveří neměli zapomenout?         

Pokud chceme dveře využít jako designový prvek, kterým dotvoříme celkovou atmosféru bytu nebo domu, pak je určitě vhodné se zaměřit na výběr dekoru. V současné době je na trhu nepřeberné množství nejrůznějších dekorů – od jednoduchých barevných, přes dekor betonu až po dokonalou imitaci dřeva. Vybere si tedy opravdu každý. Celkový výsledný dojem z interiéru mohou jednoduše pokazit nevhodně zvolené doplňky. Určitě se tedy nevyplatí podcenit výběr vhodných, kvalitních a ke dveřím vzhledově ladících klik a kování. Elegantní a moderní vzhled interiéru lze podpořit také volbou oblé hrany dveří místo použití klasické ostré hrany. Prvkem, který podtrhne elegantní vzhled bytu či domu, je bezfalcové (někdy též bezpolodrážkové) provedení dveří, u kterého při zavřených dveřích křídlo zapadá do zárubně, a vytváří tak jeden elegantní celek. Opakem je klasické falcové provedení, kde dveře přiléhají k zárubni a jemně vystupují do prostoru.

Jak máme postupovat v případě, že si vybíráme vchodové dveře?

Když vybíráme vchodové dveře, nesmíme zapomínat na to, že vstupní dveře by měly být vždy bezpečnostní (minimálně bezpečnostní třída 3) a je jedno, jestli se jedná o byt či dům. V obou případech nám jde o to, aby dveře ochránily nás a náš majetek. Další požadavky na vchodové dveře se liší v závislosti na tom, jestli jde o byt či rodinný dům. U bezpečnostních dveří do bytu je ze zákona povinná požární odolnost a z uživatelského hlediska je důležitá především hluková izolace. U bezpečnostních dveří do domu oceníme spíše tepelnou izolaci, protože u domu vchodové dveře často vedou přímo do obytného prostoru nebo do chodby bez topení, a tudíž je potřeba, aby izolovaly jak teplo, tak chlad. Nezapomínejme ale ani na to, že u vchodových dveří není potřeba rezignovat na design, i bezpečnostní dveře mohou být elegantní. Například bezpečnostní vchodové dveře do bytu SD 101 a bezpečnostní vchodové dveře do domu SD 102 od firmy NEXT se vyrábějí v široké škále povrchů, včetně dřeva, laminátu či laku. Dveře SD 102 je dokonce možné upravit tak, že vypadají jako dokonalá replika historických dveří.

Důležitým parametrem při výběru firmy je certifikace produktu, která nám poskytuje jistotu, že si kupujeme kvalitní produkt splňující zákonné normy a také kontrola výroby ze strany certifikačního úřadu, která potvrzuje, že firma vyrobila a dodala výrobek, který je na daném certifikátu.

Určitě je také vhodné zajímat se o to, z čeho jsou dané bezpečnostní dveře vyrobeny. Někteří výrobci totiž pro bezpečností dveře nepoužívají tuhou ocelovou kostru, která je pro tyto účely ideální a kterou využívá pro svoje bezpečnostní dveře např. společnost NEXT.

Jak se zorientovat v nabídce bezpečnostních dveří?

Základní orientaci poskytují bezpečnostní třídy, kterých je 6 a označují se zkratkou BT (bezpečnostní třída) nebo RC (z anglického slovního spojení resistence classes). Pro každou bezpečnostní třídu je stanoven druh nářadí a čas, po který musí dveře odolávat pokusu o překonání.

Pod označením BT/RC 1 a 2 najdeme dveře, které jsou určeny k zabezpečení méně rizikových objektů. Jsou sice levnější než dveře vyšších bezpečnostních tříd, ale jejich faktická odolnost je mizivá. Obvykle je lze otevřít během pár minut obyčejným šroubovákem.

Skutečně bezpečnostní dveře začínají od bezpečnostní třídy 3. Do této kategorie spadají např. dveře NEXT SD 101 které mají 17 jisticích bodů, integrovaný mnohabodový bezpečnostní zámek dveří chráněný zesíleným ocelovým plechem a celé dveře jsou zasazeny v tuhé ocelové kostře s oboustranným pancéřováním. Zde začíná ochrana domácnosti, na kterou je možné se spolehnout. Dveře bezpečnostní třídy BT/RC 4 nabízejí účinnější zabezpečení bytů a domů a pro soukromé nebo firemní objekty je tato třída obvykle maximem. Např. dveře NEXT SD 111 bezpečnostní třídy 4 jsou zajištěny vedle veškerého zabezpečení třetí třídy až 23 jisticími body, a poskytují tak ještě vyšší ochranu proti násilnému vniknutí.

Dveře bezpečnostních tříd 5 a 6 se používají pro zabezpečení objektů strategického významu, například v elektrárnách, bankách či vojenských objektech.

Důležité je nezapomínat na příslušenství dveří, jako jsou zámky, kování a vložky, které je také rozděleno do 6 bezpečnostních tříd. Příslušenství musí být minimálně ve stejné bezpečnostní třídě jako jsou dveře.

Je nějaký rozdíl, když vybíráme vchodové dveře do bytu a vchodové dveře do rodinného domu?

Určitě ano. U dveří do domu platí menší zákonná omezení a kromě bezpečnosti zůstává nejdůležitější vlastností tepelná izolace dveří, proto je vhodnější zvolit dveře silnější konstrukce.  Vstupní dveře do rodinného domu jsou také často vystaveny přímému působení povětrnostních podmínek – slunci, dešti i sněhu. Vhodné je, aby takové dveře měly krytí stříškou, která značně zvyšuje komfort obyvatel a zároveň životnost dveří. Povrch dveří určený speciálně do exteriéru a dokonalé utěsnění obvodu dveří jsou v takovém případě podmínkou.

Velmi důležité je myslet na to, že u vchodových dveří do bytu (pokud jde o byt v panelovém nebo činžovním domě) je ze zákona dána povinnost, že musí jít o certifikované požární dveře.

Je možné díky bezpečnostním dveřím ušetřit na pojištění domácnosti?

Ano, určitě. Certifikace produktu nejen poskytuje jistotu, že kupujeme kvalitní produkt, ale je důležitým parametrem při sjednávání pojištění domácnosti. Čím kvalitnější dveře máme, tím větší slevu na pojistném můžeme získat, protože certifikované bezpečnostní dveře snižují riziko násilného vniknutí do domácnosti. Certifikované bezpečnostní dveře nabízí na našem trhu například společnost NEXT, jejíž produkty jsou certifikované v českých zkušebnách podle norem EU.

Je ještě něco, na co bychom při výběru vchodových dveří neměli zapomenout?

V každém případě je dobré si předem prověřit výrobce, od kterého si chceme bezpečnostní vchodové dveře objednat. Někteří výrobci totiž pro bezpečnostní dveře nepoužívají tuhou ocelovou kostru, která je pro tyto účely ideální, a nemají pro své výrobky certifikáty platné v České republice. Určitě je tedy dobré se zaměřit na to, jestli se jedná o zavedenou výrobu, která se může prezentovat kvalitními výrobky s certifikáty platnými na našem trhu. Díky platnému certifikátu máme jistotu, že dveře mají ty správné bezpečnostní prvky, a dokážou tak ochránit naši domácnost. Certifikace je zároveň důležitým parametrem při sjednávání pojištění domácnosti. Čím kvalitnější dveře máme, tím větší slevu na pojistném můžeme získat, protože certifikované bezpečnostní dveře snižují riziko násilného vniknutí do domácnosti. Pokud bychom použili dveře bez platných certifikátů, může se stát, že v případě vloupání nám pojišťovna odmítne plnění. Certifikované bezpečnostní dveře nabízí na našem trhu například společnost NEXT, jejíž produkty jsou certifikované v českých zkušebnách podle norem EU.

Kritériem, který nám o výrobci může mnohé napovědět, je také jeho přístup k zákazníkům. Naší pozornosti by tak neměly uniknout další služby, které výrobce nabízí, případně nenabízí. Pokud jde o výrobce, který si stojí za kvalitou svých produktů, bývá součástí jeho služeb osobní poradenství, profesionální montáž, záruční i pozáruční servis nebo třeba zámečnická pohotovost. Všechny tyto služby nabízí např. společnost NEXT, největší český výrobce bezpečnostních dveří.