Komatsu potřebuju bagr

V Přerově se otevírá v Blažkově domě prostor pro kreativce a podnikatele

Přerov (ČTK) - V centru Přerova se dnes slavnostně otevřel nový prostor pro kreativce a malé podnikatele, zázemí najdou v zrekonstruovaném historickém Blažkově domě z konce 19. století. Takzvaný inovační hub nabídne zájemcům sdílené kanceláře, ale využít mohou i konferenční sály či laboratoře. V budově postavené před 142 lety jsou i vybavené dílny včetně 3D skeneru. Náklady na opravu objektu byly 73 milionů korun, z toho 36 milionů pokryla dotace ministerstva průmyslu a obchodu. In-hub začne naplno fungovat od 3. července.

Na projektu spolupracuje na základě uzavřeného memoranda město Přerov s Olomouckým krajem a jím zřízeným Inovačním centrem (ICOK), které jej bude provozovat. Na myšlence komunitního prostoru podporujícího inovativní podnikání se pracovalo od roku 2020. Pro centrum nabité technologiemi byl nakonec vybrán Blažkův dům v majetku města. "Ještě předloni tady stál zanedbaný dům v havarijním stavu, dnes je Blažkův dům chloubou náměstí, která v sobě ukrývá nejen kancelářské prostory, ale i dílny, které mohou využívat jak jednotlivci, tak školy či firmy," uvedl přerovský primátor Petr Vrána (ANO).

Přerov se zavázal, že provoz centra bude dotovat maximální částkou čtyři miliony korun ročně, pro letošní rok zastupitelé schválili na poskytnutí služeb částku 1,8 milionu korun. Přerovský inovační hub zapadá do dlouhodobé strategie ICOK podporovat jednotlivé regiony kraje pomocí cílených projektů. "V Přerově jsme nejdál. Dnes otevíráme hub, který je v široké nabídce služeb a ve srovnání s podobně velkými městy unikátním projektem napříč Českou republikou. Věřím, že bude inspirací pro ostatní města nejen v našem kraji," uvedl ředitel ICOK Tomáš Dostál.

V přízemí domu se nacházejí recepce, kanceláře, přednáškový sál pro 60 lidí či jednací místnost, v prvním patře je nahrávací místnost, relaxační lodžie a otevřený prostor pro coworking. Nechybějí ani dílny, ty jsou rozděleny podle zaměření na elektrotechnickou, mechanickou a kreativní. Součástí objektu je i standardní kancelářské vybavení včetně techniky, pronajmout si budou moci klienti i 3D tiskárnu.

Objednat si pracovní místo v inovačním hubu, který se otevře 3. července, mohou zájemci již nyní na jeho stránkách. První zájemci se podle Dostála hlásí, jednání s nimi začne naplno po dnešním otevření. "Není to pro každého, hledáme inovativní firmy, které jsou otevřené a mají ambice. Pohybujeme se v sektoru začínajících a malých a středních firem," doplnil Dostál.

Blažkův dům stojí v centru Přerova od roku 1881, sídlila zde výrobna perníku, ale později také prodejna rakví, písárna továrny na hnojiva, cukrářství, prodejna módního zboží i pohřební ústav. Po druhé světové válce byl v domě výbor komunistické strany, posledním nájemníkem byla Vojenská správa. Po odchodu vojáků město nenašlo pro objekt dříve žádné další využití, za údržbu nevyužitého domu ale platilo ročně asi 50.000 korun.