Komatsu potřebu bagr

Stavba soukromého domova důchodců ve Žďáru nad Sázavou nabrala zpoždění

Žďár nad Sázavou 26. října (ČTK) - Stavba soukromého domova pro seniory se 132 lůžky ve Žďáru nad Sázavou nabrala zpoždění. Při zahájení stavby společnost SeneCura ve zprávě uvedla, že počítá se zprovozněním domova v letošním druhém čtvrtletí. Žďárský místostarosta Rostislav Dvořák (KDU-ČSL) dnes novinářům řekl, že by domov měl být dokončen ke konci příštího roku. Stěhovat se tam mají i klienti městského zařízení, které je v nájmu. Firma podle místostarosty slíbila vyjednat prodloužení nájmu a část z něj uhradit.

Společnost SeneCura už na Vysočině podle dostupných údajů provozuje domovy důchodců v Telči, Chotěboři a Humpolci. Výstavbu žďárského domova zahájila v září 2020

"Je to celkem tíživý problém pro město Žďár nad Sázavou," uvedl místostarosta ke zpoždění stavby. Když se před časem práce zastavily, snažila se radnice zjistit, co se děje. Se zástupci společnosti se lidé z vedení města sešli tento týden. "Sdělili nám, že bude dostavěno," řekl Dvořák.

Domov pro seniory buduje SeneCura z bývalého školského zařízení v Komenského ulici, část areálu bude postavená nově. Hlavním důvodem zpoždění stavby byl podle firmy problém se statikou rekonstruované nemovitosti. Společnost podle místostarosty také řešila financování.

Do nového domova se budou stěhovat i klienti trpící demencemi, jsou teď v městském penzionu, který je v Horní ulici. Město tam za pronájem platí ročně statisíce, smlouva mu končí příští rok v srpnu. Společnost SeneCura podle Dvořáka slíbila vyjednat s majitelem budovy prodloužení nájmu a tuto část uhradit.

Na Vysočině jsou do krajské sítě sociálních služeb podle údajů kraje zařazené domovy důchodců různých zřizovatelů se 1997 lůžky. V domovech se zvláštním režimem pro lidi s demencemi je dalších 892 míst. V Jihlavě otevře kraj nový domov se 138 lůžky v prvním čtvrtletí příštího roku. V jeho budově bude rovněž třída mateřské školy. Tato stavba včetně daně stála 400 milionů korun.