Cime 3 kvartal 2024

Spory kvůli těžbě štěrkopísku u Probošťských jezer by mohla ukončit dohoda

Brandýs nad Labem-Stará Boleslav (u Prahy) 8. září (ČTK) - Společnost Tapas Borek bude možná v okolí Probošťských jezer u Brandýsa nad Labem moci dotěžit zbývající ložiska štěrkopísku. Povolení k těžbě společnost získala v roce 2013, proti rozhodnutí báňské správy se ale tehdy odvolalo několik účastníků řízení. S těžbou například kvůli obavám z hluku a zvýšené dopravě nesouhlasila část lidí žijících v okolí místa těžby, město podalo žalobu. Spor by ale nyní mohla ukončit dohoda mezi městem, těžařskou společností a zástupci odpůrců ve Spolku Mělnická, kterou ve středu schválili brandýští zastupitelé. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytli mluvčí Státní báňské správy ČR Bohuslav Machek, majitel firmy Tapas Borek Vladimír Bouček a Kateřina Stránská z městského úřadu.

"Český báňský úřad v lednu tohoto roku rozhodnutím zamítl odvolání několika účastníků řízení a potvrdil rozhodnutí Obvodního báňského úřadu pro území Hlavního města Prahy a kraje Středočeského," uvedl dnes na dotaz ČTK Machek. Těžba štěrkopísku v dobývacím prostoru Borek nad Labem je tak podle něj povolená. "V současné době účastníci řízení hájí svá práva soudní cestou. Nelze také vyloučit, že spor mezi stranami bude vyřešen mimosoudně, tj. dohodou na podmínkách těžby štěrkopísku," doplnil.

Podepsaná dohoda by měla být podle Stránské doručena báňskému úřadu do konce příštího týdne. Součástí dohody jsou pravidla pro těžbu. Firma by ji například měla provádět výhradně v pracovní dny, rychlost aut v místě těžby by neměla přesáhnout 30 kilometrů za hodinu, společnost by měla dbát na co nejmenší prašnost nebo dodržovat vzdálenost mezi místem těžby a rodinnými domy.

Podle Boučka je dohoda kompromisem a její součástí je, že město a spolek stáhnou žalobu. Délku těžby štěrkopísku nyní odhaduje na osm až deset let, bude záležet na odbytu. "Ztratili jsme za těch deset let zákazníky, proto to není tak jednoduché," řekl Bouček. Písek se v prostoru kolem Proboštských jezer a nedaleké obce Borek předtím těžil několik desítek let.