Komatsu potřebu bagr

Skrývkami ornice začala stavba dálnice D49 mezi Hulínem a Fryštákem

Fryšták (Zlínsko) 21. prosince (ČTK) – Skrývkami ornice začaly v uplynulých dnech obnovené práce na stavbě dálnice D49 mezi Hulínem na Kroměřížsku a Fryštákem na Zlínsku. V zimě budou stavbaři v 17,3 kilometru dlouhém úseku plánované dálnice také kácet stromy, poté začnou pracovat na náspech a založení mostů, řekl dnes novinářům generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) Radek Mátl. Se zprovozněním dálnice počítá ŘSD koncem roku 2024.

Stavbu dálnice D49 silničáři slavnostně zahajovali už v září 2008. Následně však soud zrušil stavební povolení a v červenci 2010 ministerstvo dopravy stavbu zastavilo. Zdržel ji nedostatek peněz i námitky ekologů. Dálnice D49 je podle Mátla symbolem přípravy dopravních staveb v České republice. "Neznám stavbu, která by měla takové obtíže a prošla si takovým martyriem, jako právě stavba D49 Hulín – Fryšták," řekl Mátl.

Výstavbu zajišťuje sdružení firem Skanska, Eurovia, Metrostav, DSP a Porr. "Zahájili jsme skrývky ornic v kilometru 14,1 až 17,3. Ornici shrnujeme na hrázky a je připravena k odvozu na rekultivaci na zemědělské plochy v území Fryšták – Dolní Ves," uvedl projektový manažer společnosti Skanska Lubomír Pilný. Odborníci začali také s přípravnými a geodetickými pracemi a projektováním.

Stavbu D49 dlouhodobě kritizují někteří ekologové. Letos v listopadu zamítl ministr dopravy šest rozkladů proti stavebnímu povolení na úsek z Hulína do Fryštáku. Jedno z nich podaly Děti Země, které podle předsedy Miroslava Patrika podají do 20. ledna 2022 žalobu proti stavebnímu povolení k Městskému soudu v Praze. "Budeme rozporovat především podmínky závazných stanovisek, které podle nás nejsou kvalitní včetně závazného stanoviska EIA, které bylo vydáno bez účasti veřejnosti," řekl dnes ČTK Patrik. EIA je posouzení vlivu stavby na životní prostředí.

Pakliže by soud stavební povolení zrušil, znamenalo by to podle Mátla opětovné nucené zastavení prací. "Doufám a věřím, že se tak nestane a že už stavba v tuto chvíli poběží, jak má," uvedl Mátl. Je přesvědčený, že všichni lidé, kteří se přípravě stavebního povolení věnovali, udělali svou práci pečlivě a soud v něm tedy procesní chybu nenajde.

Nyní budovaný úsek D49 odvede část tranzitní dopravy ze zastavěného území Zlína, Otrokovic, Holešova, Hulína a dalších obcí na trase silnic I/49, I/55, II/490 a II/432 na Kroměřížsku a Zlínsku. U Hulína se úsek po dostavbě napojí na dálnici D1, na opačném konci provizorně na silnici II/490 mezi Fryštákem a Zlínem. "Pro tento region je to nejdůležitější stavba," řekl náměstek hejtmana Zlínského kraje Radek Doležel (ANO).

Vysoutěžené náklady na výstavbu úseku D49 z Hulína do Fryštáku činí 5,96 miliardy korun bez DPH. Podle odhadu Mátla však kvůli změně technických předpisů a nezbytné valorizaci vzrostou zhruba o 40 procent. Dálnice D49 v budoucnu propojí střední a východní Moravu se západním Slovenskem. Od Hulína povede kolem Fryštáku a Zlína k Horní Lidči na Vsetínsku a do slovenské Lysé pod Makytou.