husqvarna

Říčany získaly dotaci na výstavbu kanalizace ve Voděrádkách

Říčany (u Prahy) 23. září (ČTK) - Říčany u Prahy získaly dotaci na výstavbu zhruba kilometrové kanalizace v místní části Voděrádky. Práce si vyžádají 17 milionů korun, z toho devět milionů zřejmě pokryje dotace z fondů Evropské unie. ČTK o tom informovala mluvčí radnice Kateřina Lauerová.

Kanalizace se díky projektu dočkají lidé v ulicích Zámecká, Krabošická, U Boudů, Voděradská a Nad Vsí. Dalších 6,1 milionu korun je určeno na výstavbu vodovodu. Nyní jsou totiž obyvatelé této lokality odkázáni na vodu z vlastních zdrojů. Její množství i kvalita je ale proměnlivá.

Město také chystá rozsáhlou rekonstrukci čistírny odpadních vod za 146 milionů korun. Získalo již dotaci téměř 77 milionů z evropského Operačního programu Životní prostředí, chybějící peníze ale musí ještě sehnat. Současná kapacita čistírny vystačí zhruba pro 16.200 obyvatel, nově by to mělo být pro 20.600 lidí.

Díky poloze u Prahy jsou Říčany pod velkým tlakem developerů a zájemců o bydlení. Za poslední desetiletí se město rozrostlo o více než čtvrtinu, což klade velké nároky na infrastrukturu. Starosta Vladimír Kořen (Klidné město) už dříve uvedl, že když se čistička v minulosti rozšiřovala, přišli velcí developeři a rychle zabrali uvolněné rezervy. Malí říčanští stavebníci podle něj přišli zkrátka. I s dalším rozšířením je podle něj spojeno riziko nových sídlišť, radnice proto usiluje o regulaci.