husqvarna

Rekonstrukce silnice v Benešově u Semil bude nejdražší projekt v historii kraje

Benešov u Semil (Semilsko ) 16. dubna (ČTK) - Silnici druhé třídy v Benešově u Semil čeká rekonstrukce. Projekt, který podle odhadů přijde včetně DPH na více než 292 milionů korun, připravuje Liberecký kraj, a je nejdražší silniční stavbou v jeho dvacetileté historii. Stavbaři obnoví zhruba 2,3 kilometru dlouhý úsek silnice druhé třídy mezi Rybnicí a Loukovem a v Dolní Sytové až po křižovatku se silnicí I/14, řekl dnes ČTK náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj).

"Náklady jsou opravdu vysoké, z technického hlediska jde o složitou a náročnou rekonstrukci. Je totiž třeba zpevnit nestabilní svahy nad silnicí vybudováním opěrných zdí. Stejně tak je nutné zajistit i ty, které od silnice klesají dolů k řece Jizeře, a zabezpečit je tak, aby nehrozily sesutím. Částka zahrnuje také opravy objízdných tras před i po dokončení stavby," zdůvodnil vysokou cenu Sviták. Kromě zpevnění svahů přinese rekonstrukce nový systém odvodnění silnice, její částečné rozšíření a sjednocení šířky. Projekt počítá i s výstavbou nové autobusové zastávky, nových chodníků i vybudováním veřejného osvětlení.

Liberecký kraj žádá na rekonstrukci evropskou dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Zároveň vypsal soutěž na dodavatele, který bude mít podle zadávací dokumentace na stavbu jen 295 dnů, tedy necelých deset měsíců. Lhůta pro podávání nabídek končí 12. května. Stavba by měla začít ještě letos.

K nejdražším silničním projektům zatím v Libereckém kraji patřila rekonstrukce silnice z Turnova na hranici se Středočeským krajem, která stála zhruba 200 milionů korun. Bezmála 194 milionů zaplatí kraj za rekonstrukci silnice z České Lípy do Dobranova, asi 178 milionů korun bude stát rekonstrukce silnice z Mimoně na Mnichovo Hradiště, kde se od loňska pracuje. V současné době je před zahájením ještě druhá etapa této silnice, která zahrnuje úsek cca 1,5 kilometru zatáček u Horní Krupé, tam se náklady odhadují na dalších 94 milionů korun.