husqvarna

Průzkum: Hypotéku bude do roka chtít 300.000 mladých lidí

 

O hypotéku se bude během následujícího roku ucházet téměř 300.000 mladých lidí. Většině ale plány překazí nízké úspory. Polovina mladých má naspořeno méně než 100.000 Kč, často mají navíc zkreslenou představu o výši splátek. Vyplývá to z průzkumu NMS Market Research pro Hypoteční banku. Zúčastnilo se jej 1400 lidí mezi 20 až 36 lety, kteří plánují během deseti let vlastní bydlení.

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro mladé rodiny obtížnější než kdykoliv dříve. Podle průzkumu přitom většina Čechů od 20 do 36 let touží bydlet ve svém a jen v následujících 12 měsících se chce o hypotéku ucházet téměř 300.000 z nich. "Tři čtvrtiny mladých, tedy víc než 1,6 milionu lidí, navíc plánují změnu bydlení během následujících deseti let. Na 40 procent chce koupit vlastní nemovitost a 15 procent by ji rádo postavilo. Celkem 57 procent mladých Čechů chce financovat své bydlení právě hypotékou," shrnul situaci generální ředitel Hypoteční banky Jiří Feix.

Nová pravidla České národní banky chtějí zmírnit podmínky hypotéky pro lidi do 36 let, a to úpravou LTV, tedy poměru mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti. Konkrétní čísla centrální banka zatím nesdělila. Podle průzkumu ale pro většinu z nich projednávané zmírnění pravidel nebude stačit. Velká část mladých Čechů totiž ani tak na hypotéku nebude mít dostatečné úspory.

Největší problém u mladých lidí představuje především nenaspořených 20 procent vlastních zdrojů. "Na tuto situaci zareagovalo pár největších poskytovatelů hypoték a za splnění určitých podmínek, mezi které patří bonita, přijatelná úvěrová angažovanost a to, že jde o o prvobydlení, jsou banky schopny poskytnout hypotéku do 90 procent LTV. V určitých případech za stejnou úrokovou cenu jako u 80 procent LTV, ale většinou s úrokovou přirážkou 0,3 procenta nebo dalším zajišťovacím produktem jako například pojištěním schopnosti splácet," řekl dnes ČTK produktový manažer portálu Porovnej24 Aleš Daněk.

Průzkum ukázal na to, že pouze polovina lidí mezi 20 a 36 lety má našetřenou částku vyšší než 100.000 korun. Úspory nad 300.000 Kč má pětina mladých. Polovina z nich si přitom přeje hypotéku od 1,5 milionu do tří milionů korun. Celkem 81 procent respondentů by si ale zároveň přálo, aby jejich měsíční splátky nepřesahovaly 12.500 Kč, doplnil místopředseda představenstva Hypoteční banky Vlastimil Nigrin.

Odhaduje se, že téměř dvě třetiny lidí s hypotékou nejsou schopny tvořit rezervu alespoň 2000 Kč. "Mladí lidé, kteří nemají mnoho volných peněz a po zaplacení hypoteční splátky a nákladů na život neušetří alespoň několik tisíc korun měsíčně, podstupují značná rizika. Ti se v budoucnu dostanou velmi pravděpodobně do velkých potíží. Týká se to až stovek tisíc domácností," komentoval výsledky průzkumu analytik Golden Gate CZ Pavel Ryba.

Co se týče vysněného bydlení, mladí lidé mezi důležitými faktory nejčastěji uváděli klidnou lokalitu (96 procent) a blízkost přírody (95 procent). Na prvních příčkách žebříčku se umístily i dobré sousedské vztahy a blízkost zaměstnání a škol. Obojí považuje za důležité 94 procent respondentů. Poměrně málo z nich, celkem 40 procent, naopak lpí na životě ve velkém městě. U čtyř z deseti mladých Čechů by při koupi nemovitosti bylo důležité ekologické bydlení.