husqvarna

Pražský magistrát opraví Divadlo na Vinohradech, do rekonstrukce dá 75 milionů

Praha (ČTK) - Pražský magistrát bude financovat rekonstrukci Divadla na Vinohradech, do první fáze oprav investuje 75 milionů korun. Na dnešním zasedání to schválili zastupitelé. Stavbaři mají zrekonstruovat budovu divadla, technické části a vybudují také zkušební sál pro 150 až 200 diváků. Divadlo Na Vinohradech bylo postaveno v roce 1907 a nikdy nebylo kompletně opraveno. Podle loňského odhadu mají jeho celkové opravy přijít zhruba na 2,7 miliardy korun. Divadlo je příspěvkovou organizací hlavního města.

Příprava rekonstrukce začala před asi šesti lety, divadlo mezitím uzavřelo smlouvy například s projektanty. Nyní město vstoupí do těchto smluv a převezme veškerou zodpovědnost za rekonstrukci. Podle dřívějšího vyjádření náměstka primátora pro kulturu Jiřího Pospíšila (TOP 09) bude chtít Praha získat rovněž peníze od státu, magistrát o tom jedná.

Stavbaři zrekonstruují historickou budovu divadla včetně modernizace divadelní technologie a rozšíření kapacity stavby v podzemní části za divadlem o zkušební sál, který bude současně sloužit jako komorní scéna s kapacitou 150 až 200 diváků. Provedou rovněž stavební úpravy skladového hospodářství jak v budově divadla, tak v areálu skladu a dílen v Korunní ulici.

"Toto je klíčový tisk, kterým se přebírá kontrola, dozor a průběh rekonstrukce vinohradského divadla magistrátem hlavního města Prahy. Je to tak velká investice, že by ji neměli dělat zaměstnanci a úředníci divadla, příspěvkové organizace, ale měl by za to odpovídat magistrát," řekl Pospíšil. "Počítáme také s tím, že dojde k vysoutěžení zhotovitele stavby a pak bude také dozorován průběh celé stavby právě úředníkem magistrátu," dodal.

Důvodem oprav a rozšíření divadelních prostor je špatný technický stav budovy. Jeviště z roku 1926, jehož autorem je František Křižík, se nikdy nerekonstruovalo. Jeho oprava by měla trvat dva roky. Kromě jeviště je nutné opravit elektroinstalaci, sociální zařízení, ale také výzdobu včetně fresek a fasády. Divadelní soubor by měl podle dřívějších vyjádření magistrátu svou činnost při rekonstrukci zachovat.

Secesní budova na náměstí Míru vznikala v letech 1905 až 1907 podle návrhu architekta Aloise Čenského. Divadlo bylo otevřeno 24. listopadu 1907 a prvním představením byla hra Jaroslava Vrchlického Godiva.