Komatsu potřebu bagr

Podnikatelský inkubátor přijde Liberecký kraj na 222 mil.Kč

Liberec 5. září (ČTK) - Výstavba podnikatelského inkubátoru přijde Liberecký kraj na 222 milionů korun bez DPH, až 54 milionů korun může kraj na projekt získat z evropských fondů prostřednictvím Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK). Inkubátor vznikne v areálu bývalých dílen VÚTS v sousedství krajského úřadu. Práce na rekonstrukci budovy chce kraj zahájit ještě letos, tak aby v polovině roku 2020 mohl už inkubátor naplno fungovat, zatím je virtuální. ČTK to dnes řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Dodavatelem stavby bude českolipská stavební společnost CL-Evans. Opozice nedávno kritizovala, že zadání soutěže bylo firmě šité na míru. To hejtman odmítá. Společnost podle něj podala nejnižší nabídku, kraj má navíc s CL-Evans dobré zkušenosti - v minulosti stavěla firma hospic, aktuálně je dodavatelem dvou center odborného výcviku na krajských středních školách.

"Je to regionální firma a myslím si, že je dobře, když takhle velkou stavbu dělají regionální firmy. Další dva účastníci jsou především inženýrské organizace, které si pak nakonec stejně najímají subdodavatele z regionu," řekl hejtman.

Liberecký kraj koupil v roce 2014 zbylé budovy a pozemky ve svém sousedství od VÚTS (dříve Výzkumný ústav textilních strojů) za 125 milionů korun. Bývalou administrativní budovu přestavěl bezmála za 97 milionů korun na Evropský dům. Teď začne rekonstrukce poslední budovy. Mimo rekonstrukcí silnic jde o největší investici kraje. V budově nebude prostor jen pro inkubátor. "Jedno patro zůstane dál pronajaté firmě Huntsman, která tam už několik let vyrábí a bude tam vyrábět dál. Přesune se tam jídelna krajského úřadu, kterou využívá půl dolního centra Liberce a bude tam také archiv úřadu," vyjmenoval Půta.

Na rekonstrukci budovy by měla navázat revitalizace celého okolí krajského úřadu, které je značně zanedbané. Na jeho podobu kraj už loni vyhlásil architektonickou soutěž. Projekt počítá s výstavbou parkovacího domu pro 250 automobilů, který by měl vyřešit nedostatek prostoru pro parkování v této části města, ale také třeba se zpřístupněním řeky Nisy, jež tudy protéká.