Komatsu potřebu bagr

Oprava kina Vesmír v Trutnově se komplikuje, radnice očekává vícepráce

Trutnov 21. prosince (ČTK) - Rekonstrukce kina Vesmír v Trutnově za odhadovaných 98 milionů korun s DPH se komplikuje. Radnice počítá s vícepracemi, které jsou kryté rozpočtovou rezervou. Předpokládaný termín dokončení stavby v polovině příštího roku se může posunout až do prosince 2022, sdělili dnes ČTK zástupci radnice. Objekt pochází z roku 1928. Nejvýraznější změnou oproti současnému stavu bude to, že v kině vzniknou dva sály. Kino také dostane nové sedačky a ozvučení a novou fasádu.

"Situace je složitější, než se předpokládalo. Už původní stavba z 20. let byla odvážná, ovšem zásahy do nosných konstrukcí provedené při rekonstrukci v 70. letech byly z hlediska statiky destruktivní," uvedl starosta Michal Rosa (ODS).

Přestože byl proveden stavební průzkum, na vady nebylo možné podle něj přijít. "Byly skryté zejména pod podhledy a obložením stěn. Jedná se především o drážky a průrazy pro vedení instalací," uvedl Rosa.

Rekonstrukce začala letos v létě a dělá ji stavební společnost BAK. "S dodavatelem stavby se snažíme, aby termín otevření i přes nastalé komplikace byl co nejdříve. Naštěstí v tuto chvíli už je většina nečekaných objevů za námi, už jsme je vyřešili, a stavba konečně začíná růst. Už se nebourá, ale naopak přibývají nové konstrukce," uvedl starosta.

Nová podoba kina počítá se dvěma promítacími sály. Velký bude mít kapacitu 256 diváků a menší, určený převážně pro artová představení, pojme až 39 diváků. Ve vstupní hale bude občerstvení a oproti původnímu stavu bude navýšena kapacita toalet. Díky bezbariérovému řešení bude kino pohodlně přístupné také tělesně postiženým, uvedli zástupci radnice.

Rekonstrukce památkově chráněného kina Vesmír bude v roce 2022 patřit k největším investičním akcím třicetitisícového města. Malá část z celkových nákladů byla zaplacena letos a zbytek, tedy odhadovaných 95,5 milionu korun, město uhradí v roce 2022.