Cime 3 kvartal 2024

Objem veřejných zakázek do srpna stagnoval na 123,2 miliardy Kč

Praha 19. srpna (ČTK) - Objem zakázek, které veřejní investoři zadali stavebním firmám, letos do konce července meziročně klesl o 0,4 procenta na 123,2 miliardy korun. Počet se zvýšil o 17 procent na 2688. Největším zadavatelem byla Správa železnic se zakázkami za 25,9 miliardy korun. Hodnota nově vypsaných zakázek vzrostla téměř o třetinu. Vyplývá to z údajů společnosti IS, které má ČTK k dispozici.

Hodnota zadaných zakázek na pozemní stavby, tedy hlavně stavby bytů, kanceláří nebo průmyslových hal, meziročně vzrostla o 35,1 procenta na 34,1 miliardy korun. U inženýrských staveb, tvořených hlavně dopravní infrastrukturou, hodnota zakázek klesla o 9,4 procenta na 89,1 miliardy korun.

Průměrná velikost zakázky se meziročně snížila o 15 procent na 45,8 milionu korun. Podíl zakázek spolufinancovaných z evropských dotací meziročně klesl o 15,7 procentního bodu na 40,3 procenta.

Hodnota 14 zadaných zakázek překročila miliardu korun, v červenci přibyly dvě. Největší byla oprava traťového úseku Mstětice - Praha - Vysočany za 5,08 miliardy korun. Správa železnic ji zadala sdružení firem Subterra, OHL ŽS, Eurovia CS a Elektrizace železnic Praha. Za celý loňský rok veřejná správa zadala 29 miliardových zakázek.

Z firem získal nejvíce zakázek Strabag, který samostatně vyhrál 124 tendrů za 4,35 miliardy korun. Z dalších 5,95 miliardy korun bude mít podíl díky sdružení s jinými firmami.

Hodnota nově vypsaných zakázek do konce července meziročně vzrostla o 32,8 procenta na 116,5 miliardy korun. Objem zakázek v pozemním stavitelství meziročně stoupl o 15,7 procenta, v inženýrském stavitelství se zvýšil o dvě pětiny.

Objem 14 vypsaných zakázek překročil miliardu korun, v červenci nepřibyla žádná. Největší byla výstavba úseku trasy D pražského metra v úseku Pankrác - Olbrachtova, kterou vypsal Dopravní podnik hlavního města Prahy. Předpokládaná cena je 13,1 miliardy korun.

"Veřejné stavební práce by mohly kompenzovat očekávaný pokles poptávky privátního sektoru a stát se stabilizujícím faktorem tuzemské ekonomiky v nastávajícím období. Limitujícím faktorem pro růst stavební produkce pro veřejný sektor se může ale stát zajištění potřebných pracovníků pro realizaci zakázek ve smluvních termínech," uvedl analytik stavebního trhu IS Ivan Vrhel.

Veřejné zakázky měly předloni na celkových tržbách stavebních firem podle Českého statistického úřadu podíl 42 procent. Podle ČSÚ loni stavebnictví meziročně vzrostlo o 2,7 procenta. Letos za leden až červen meziročně kleslo o 4,2 procenta. V červnu se snížilo o 11,5 procenta.