Komatsu potřebu bagr

Objem veřejných stavebních zakázek do srpna vzrostl o 8,3 pct

 

Praha 14. srpna (ČTK) - Objem zakázek, které veřejní investoři v Česku zadali stavebním firmám, letos do konce července meziročně vzrostl o 8,3 procenta na 123,8 miliardy korun. Důvodem byl hlavně růst hodnoty zakázek na dopravní infrastrukturu. Počet zakázek se snížil o 6,3 procenta na 2773. Největším zadavatelem bylo státní Ředitelství silnic a dálnic ČR se zakázkami za 33,5 miliardy. Hodnota nově vypsaných zakázek vzrostla o 6,4 procenta. Vyplývá to z údajů společnosti IS, které má ČTK k dispozici.

Hodnota zadaných zakázek na pozemní stavby do konce července meziročně klesla zhruba o čtvrtinu na 25 miliard korun. U inženýrských staveb, tvořených hlavně dopravními projekty, se objem zakázek naopak zvýšil o 21 procent na 98,8 miliardy korun.

U 17 zakázek zadaných v prvních sedmi měsících roku překročila hodnota miliardu korun, v červenci přibyly čtyři. Největší byla výstavba úseku obchvatu Českých Budějovic v úseku Hodějovice - Třebonín za 7,02 miliardy. Ředitelství silnic a dálnic ČR ji zadalo slovensko-italskému sdružení Doprastav-Salini Impregilo. Za celý loňský rok veřejná správa zadala 19 miliardových zakázek za 40,4 miliardy Kč, do konce července jich bylo 12.

Z jednotlivých firem získala největší objem zakázek Eurovia CS, která vyhrála 77 tendrů za 4,05 miliardy korun. Z dalších 19,86 miliardy bude mít tato firma podíl díky sdružení s jinými firmami.

Podle analytika stavebního trhu IS Ivana Vrhela zvyšuje hodnotu zadaných zakázek pokračující růst nabídkových cen. Ceny v soutěžích do konce července dosáhly v průměru 100,5 procenta úrovně cen předpokládaných. U zakázek na pozemní stavby byly o 2,6 procenta vyšší, u zakázek na inženýrské stavby byly stejné jako předpokládané. Meziročně byly nabídkové ceny firem proti předpokládaným vyšší o 3,1 procentního bodu.

Podíl zakázek spolufinancovaných z evropských dotací na celkové hodnotě stavebních zakázek meziročně vzrostl o 3,6 procentního bodu na 57,1 procenta.

Hodnota nově vypsaných zakázek do konce července meziročně vzrostla o 6,4 procenta na 87,7 miliardy Kč. Objem zakázek v pozemním stavitelství meziročně klesl o 12 procent, zatímco v inženýrském vzrostl téměř o pětinu. Celkem 12 vypsaných zakázek překročilo miliardu korun. Největší byla elektrizace a zvýšení kapacity železniční trati Uničov - Olomouc s předpokládanou cenou 4,43 miliardy. Vypsala ji státní Správa železniční dopravní cesty.

Veřejné zakázky měly loni na celkových tržbách stavebních firem podle Českého statistického úřadu podíl 42 procent. Nejméně to bylo předloni s podílem 32,6 procenta a nejvíce v roce 2002 s 55,1 procenta.

Podle ČSÚ loni stavebnictví meziročně vzrostlo o 9,2 procenta. Pozemní stavitelství stouplo o 9,1 procenta, inženýrské o 9,3 procenta. Předloni stavebnictví vzrostlo o 3,3 procenta. Letos do konce června stavebnictví stouplo o 3,1 procenta.