husqvarna

Nový most na I/35 u Hořic podstoupil zatěžovací zkoušku

Hořice (Jičínsko) 26. října (ČTK) - Šest zeminou naložených nákladních automobilů o celkové hmotnosti 180 tun dnes testovalo nový most u Hořic na silnici I/35 mezi Hradcem Králové a Jičínem. Stavba mostu téměř za čtvrt miliardy korun začala loni v dubnu a nahradila původní most z roku 1979. Oficiální výsledky zatěžovací zkoušky by měly být známé v následujících dnech. Řidičům by se most mohl otevřít v neděli 1. listopadu. ČTK to řekla regionální mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Kristýna Korenčiková.

Technici zatěžovací zkoušku naplánovali na čtyřech vybraných mostních polích z celkových patnácti. Průhyb konstrukce mostu by podle projektantů měl být na úrovni deseti až dvanácti milimetrů, uvedl v České televizi Vladimír Dubšík ze stavební firmy Eurovia CS. S délkou 446 metrů je most nejdelší estakádou na silnicích v Královéhradeckém kraji.

Rekonstrukce mostu u Hořic je současnou největší investicí na silnicích první třídy v Královéhradeckém kraji. Proti původně uváděným 223 milionům korun bez DPH by měla činit asi 236 milionů korun bez DPH. Důvodem zvýšení ceny je to, že stavbaři proti původním předpokladům museli zdemolovat a postavit znovu i spodní část mostu.

Zchátralý most stavbaři zcela zbořili a začali stavět znovu. Důvodem nové stavby bylo to, že diagnostický průzkum zjistil zatékání do nosné konstrukce. Vzhledem k plánované elektrifikaci přemostěné železniční tratě je most oproti původní stavbě zhruba o jeden metr vyšší.

S otevřením mostu skončí objížďka přes jižní část Hořic, která začala loni v dubnu. Denně po objížďkách přes Hořice projede kolem 14.000 vozidel. Kvůli trvalým kolonám aut je doprava v Hořicích značně komplikovaná.

Silničářům ale práce v Hořicích neskončí. Na jaře roku 2021 opraví silnice, po kterých vedla objížďka. Především půjde o komunikace v ulicích Husova a Táboritská. Opraví také železniční přejezd v Husově ulici.