Komatsu potřebuju bagr

Žijete v hlučném prostředí? Absorbér zvuku si můžete pověsit na zeď místo obrazu

Možná jste si v posledních dnech na návštěvě u známých povšimli nového obrazu na stěně. Než však začnete přemýšlet o jeho uměleckých kvalitách, ujistěte se, že se nejedná o designový absorbér zvuku. Závěsné podhledy zvyšující akustický komfort
v interiérech totiž v současnosti nabírají na popularitě. Jejich funkci vysvětluje Vojtěch Zítek, produktový manažer ze společnosti Rigips, Saint-Gobain, která je jedním z předních dodavatelů akustických řešení.

Alespoň částečně pracuje v současné době z domova stále větší množství lidí a příchod koronavirové pandemie trend takzvané „hybridní práce“ ještě urychlil. Nejen v kancelářských prostorách je proto dnes nutné myslet na správnou prostorovou akustiku, která spočívá v celkové úrovni hluku v místnosti, indexu přenosu řeči a především době dozvuku. Ta stanovuje, jak dlouho je slyšet doznívání hluku poté, co jeho zdroj utichl – respektive čas, za který se úroveň zvukového signálu sníží o 60 decibelů, což je hlasitost odpovídající například hlasitému hovoru nebo zapnuté myčce na nádobí.

Na prostorovou akustiku má vliv především tvar místnosti, její rozdělení a volba ploch pohlcujících zvuky i plochy zvuk odrážející,” vysvětluje Vojtěch Zítek. „Při dlouhé době dozvuku zůstává v místnosti příliš mnoho zvukových vln, které nemohlo nic včas pohltit,” dodává. Nevhodně řešená prostorová akustika vede ke vzniku ozvěny. Právě moderní byty jsou přitom plné tvrdých, zvuk odrazivých povrchů, které mohou akustickou nepohodu umocňovat.

Špatná prostorová akustika způsobuje depresi i nespavost

Nevhodně řešená prostorová akustika po nějaké době často vede nejen ke zhoršenému soustředění, ale i k únavě, rozmrzelosti, depresi a někdy i k agresivitě. Napomáhá pak také rozvoji civilizačních chorob, mezi které patří hypertenze či nespavost. Ne vždy však můžete předem rozhodnout, jakou prostorovou akustiku bude váš byt v základu mít, a v některých případech eliminace hluku ani není možná. Běžná domácnost ze všech stran hučí kuchyňskými spotřebiči, překřikují se v ní zvuky z televize, počítače a rádia, nemluvě o hrajících si dětech či štěkajícím psovi. Proto existují dodatečná řešení v podobě tzv. absorbérů zvuku.

Výhoda závěsného absorbéru Rigitone spočívá v tom, že jej můžete v interiéru zavěsit jak
u stropu, tak na stěnu jako běžný obraz,
” popisuje odborník z Rigipsu. Můžete si do něj zavěsit také svítidla či osvětlení přímo zabudovat, čímž absorbér ihned nabude ještě další funkce.

Umístění absorbéru zvuku má na akustickou pohodu v místnosti výrazný vliv. Celková hladina hluku po jeho instalaci klesá. Při správném návrhu počtu a rozmístění absorbérů můžeme hladinu hluku snížit i o více než pět decibelů, což je pro lidské ucho snadno zaznamenatelný rozdíl.

Absorbér snižuje i koncentraci formaldehydu

Absorbér skýtá ale i další výhody. „Je vyroben ze sádrokartonových desek, které jsou jakožto přírodní materiál zcela zdravotně nezávadné. Kromě hluku tak dokáže absorbovat i vlhkost, kterou navíc vrací zpět ve chvíli, kdy je třeba,“ vyjmenovává Vojtěch Zítek. Protože pohlcuje a odstraňuje přebytek vlhkosti, zmírňuje absorbér změny mikroklimatu, což prospívá lidskému zdraví. Další z jeho výhod je snižování koncentrace formaldehydu v interiéru. Formaldehyd najdeme v domácnosti téměř všude, například v kobercích či nábytku, a v malém množství jej vylučují dokonce i lidé, zvířata a rostliny. Ve větší míře ale člověku škodí. „Způsobuje například pocit suchosti v ústech a nose, dráždí člověka ke kašli a bývá také příčinou bolesti hlavy,“ popisuje expert z Rigipsu. Podle Světové zdravotnické organizace navíc inhalace formaldehydu může být původcem lidských karcinomů způsobujících rakovinu. Přispět může formaldehyd i ke vzniku atopických ekzémů, častým zánětům středního ucha nebo alergickým stavům.

Důležitá je ovšem i estetická role. Absorbér zvuku může díky svému neotřelému designu představovat výrazné a velmi neobvyklé ozvláštnění prostoru. Není vůbec těžké si jej splést s pověšeným obrazem. „Na absorbér lze totiž aplikovat jakoukoliv barvu vhodnou pro sádrokarton. A když se vám omrzí, je velmi snadné nanést nátěr nový bez poškození akustické účinnosti. Díky své dlouhé životnosti je tak absorbér i šetrný k životnímu prostředí,” uzavírá odborník z Rigipsu.