Cime 3 kvartal 2024

Tradiční český výrobce příslušenství NEKR SERVIS má nového většinového majitele a chystá se k expanzi

V prostějovském areálu společnosti NEKR SERVIS, výrobce přídavného zařízení pro stavební stroje, se 6. června 2024 uskutečnil Zákaznický den. Významná společenská a předváděcí akce byla uspořádána k třicetiletému výročí založení této firmy a současně při příležitosti předání většinového podílu v NEKR SERVIS novému majiteli, jímž se stal Svatoslav Ježek. Během Zákaznického dne si hosté prohlédli zázemí společnosti a k vidění byl i průřez jejím produktovým portfoliem včetně živé ukázky naklápěcího tiltrotátoru NARO 18. Akce se zúčastnilo více než 180 hostů z České republiky i ze zahraničí.

Společnost NEKR SERVIS se od samého počátku orientuje na zakázkovou výrobu kvalitního přídavného zařízení pro stavební stroje. Z jejích výrobních linek sjíždějí k zákazníkům stovky lopat, lžic, drapáků a rychloupínačů různých velikostí a výjimkou nejsou ani specializované produkty jako drticí či třídicí lopaty. Špičku produkce tvoří tiltrotátory (včetně naklápěcích) vlastní konstrukce, známé pod obchodním označením NARO.

Vedle výrobního zázemí disponuje společnost NEKR SERVIS vlastní vývojovou a konstrukční kanceláří a její produkty mají pro koncového uživatele značnou přidanou hodnotu. „Chceme stavět na pevných základech, které tu spolu se svým týmem vybudovali předchozí majitelé firmy Pavel Nezval a Jiří Krepl a navázat na jejich tradici,“ říká Svatoslav Ježek, nový většinový majitel společnosti NEKR SERVIS, a nastiňuje další plány: „Vnímám, že značka NEKR je mezi zákazníky dobře zavedena. Chceme pokračovat ve výrobě kvalitních produktů, rozšiřovat služby pro naše zákazníky a také vstoupit s našimi výrobky na zahraniční trhy, například na Slovensko nebo do Německa.“

NEKR SERVIS posiluje obchodní tým a své služby rozšířil o prodej náhradních a údržbových dílů ke stavebním strojům (OEM díly). Z nového zdroje příjmu společnost plánuje investovat do dalšího rozvoje. V současnosti pracuje například na nové elektronické evidenci výrobních a skladovacích procesů, která by měla zvýšit produktivitu práce o 15 až 20 procent, nebo na posílení marketingu. Firma zvýšila i aktivitu na sociálních sítích a připravuje ke spuštění nové webové stránky. „V oblasti služeb bychom v nejbližší době rádi představili zajímavé finanční produkty na nákup našich výrobků,“ prozrazuje Svatoslav Ježek.

Jak již bylo uvedeno, vrcholným produktem společnosti jsou naklápěcí rotátory řady NARO, kterým se NEKR SERVIS systematicky věnuje již deset let. V těchto dnech dokončuje konstrukční oddělení firmy integraci naklápěcích rotátorů NARO do řídicích jednotek vybraných 3D nivelačních systémů. „Na naše hlavy jsme nainstalovali čidla pro naklápění a rotaci a nyní probíhá synchronizace s jednotlivými nivelačními systémy,“ říká Zbyněk R. Hloušek, člen vedení společnosti NEKR SERVIS a hlavní konstruktér. V současnosti už jsou naklápěcí rotátory NARO začleněny do továrního softwaru výrobce 3D nivelací iDig a těsně před dokončením je konektivita se systémem Trimble.

Poznámka pro editory:

Výroba a specifika naklápěcích rotátorů NARO

Modelová řada bezpístnicových naklápěcích rotačních hlav (NARO 10/15/18/20) se vyznačuje robustností, jednoduchým designem a vysokým výkonem. Šnekový mechanismus, stejně jako veškeré hydraulické a elektrické rozvody, je důmyslně ukryt uvnitř rotátoru. Velkou péči věnovali konstruktéři šnekovému kolu: protože jde o nejnamáhanější část stroje, je odlita z bronzu (stejně jako třeba masivní ložiska) a má větší průřez. Výsledkem je to, že naklápěcí hlava snese mnohem méně šetrné zacházení, než je u takových zařízení běžné. Obsluha stroje se může spolehnout na vysoký hydraulický výkon – například u nejnovějšího modelu NARO 18 je v dolní části rotátoru k dispozici hydraulický průtok až 200 l/min. 

Výroba a specifika dalšího příslušenství

Primárním výrobním segmentem společnosti NEKR SERVIS jsou lopaty a lžíce pro stavební stroje (podkopové, svahovací, horové, ripperové, dozerové, nakladačové aj.), drapáky a rychloupínače. Při zakázkové výrobě se používají výhradně pečlivě vybrané a prověřené materiály, jako je švédská ocel Hardox®. Společnost dbá na evidenci materiálů, všechny komponenty jsou testovány ultrazvukovou sondou a mají své přesné označení (tavba, jakost apod.). V NEKR SERVIS vlastní veškeré potřebné technologie a zařízení, jako jsou stroje pro CNC obrábění (soustruhy, frézy), horizontální vyvrtávačka s otočným stolem, pálicí stroj (plazma, kyslík), ohraňovací lis, svařovací robot nebo lakovna. Vývoj, výroba, servis a renovace tak probíhají kompletně pod jednou střechou. 

Více informací najdete na www.nekr.cz.

Zdroj: NEKR SERVIS