Cime 3 kvartal 2024

Wienerberger vychází vstříc moderním trendům s unikátní tvarovkou

Navrhování budov s téměř nulovou spotřebou energie je novým standardem, na který musí brát investoři ohled. Výběr izolace jim ulehčuje chytré řešení v podobě jednovrstvého zdiva bez nutnosti dodatečného zateplení. Naše redakce se proto obrátila přímo na největšího výrobce pálených cihel v České republice, aby se o novince na trhu dozvěděla co nejvíce.

Jednovrstvé zdivo přináší z výrobního i užitného hlediska celou řadu benefitů, a proto je mezi investory čím dál tím oblíbenější a vyhledávanější. Dosud byl největší zájem o Porotherm cihelné bloky T Profi s vloženou tepelnou izolací na bázi minerální vlny, případně produkty EKO+ profi s šířkou 44 či 50 cm.

Firma Wienerberger, sídlící v Českých Budějovicích, patří k technologickým lídrům v oboru, a tak brzy zaznamenala poptávku po produktu, který by, pokud jde o nákup jednovrstvého zdiva, vyhovoval širokému spektru investorů. Ti se totiž, jak jsme se dozvěděli, profilují co do preferencí především do dvou kategorií. Jedni upřednostňují takové zdivo, které splní požadavky na energetickou náročnost budov za co nejpříznivější cenu a druzí chtějí primárně zdivo jako čistou keramiku, zkrátka bez jakékoliv izolace. Proto bylo zapotřebí vyslyšet tuto poptávku a vyvinout zbrusu nový produkt, který bude schopen vyjít vstříc uvedeným potřebám zároveň. Tímto produktem bez kompromisů se stala nová cihla POROTHERM 38 EKO+ ve variantách Profi a Profi Dryfix. Je určena jak pro zdění na tenkovrstvou maltu, tak i na zdicí pěnu Dryfix. Žhavá novinka už je skladem, a to včetně doplňkových cihel Porotherm 38 EKO+ Profi K a Porotherm 38 EKO+ Profi ½ K. Samozřejmostí je pak 100% kompatibilita s veškerými doplňky pro systémové zdění Porotherm.

Zajímalo nás, čím se nová cihla liší od jiných podobných produktů z kategorie jednovrstvého zdiva a co stojí za vysokým zájmem, který ji provází prakticky od chvíle, kdy se začala vyrábět.

Zjistili jsme, že POROTHERM 38 EKO+ Profi/Profi Dryfix je ve světě stavebnictví opravdovým hitem zejména pro bezkonkurenční poměr ceny a výkonu. Představuje perfektní jednovrstvé zdivo novostaveb rodinných domů a v menším měřítku lze výborně využít také pro stavbu malých bytových domů nebo jiných objektů s nižším počtem podlaží. Investoři tak dostávají do rukou nástroj vhodný pro realizaci nejčastějších projektů, kterými například právě rodinné domy bezpochyby jsou. Nyní mají k dispozici ekonomickou cihlu s vynikajícími vlastnostmi a trvalou užitnou hodnotou, která splňuje požadavky NZEB (budov s téměř nulovou spotřebou energie). Produkt vyniká s ohledem na rozměry (248 x 380 x 249 mm) a váhu (cca 16 kg) také svou nadstandardní kompaktností. Zdění s novou cihlou je snadné. Stavaři si tak vystačí s minimem doplňků a obejdou se bez řezání. Tenčí konstrukce obvodového zdiva nabízí zase nemalou úsporu místa, takže zbývá více prostoru na bydlení. A zde se sluší podotknout, že se tak v žádném případě neděje na úkor kvality nebo nosnosti zdiva. Výrobce klade v neposlední řadě důraz také na ekologický aspekt prostřednictvím kvalitních stavebních materiálů z přírodních zdrojů, které jsou šetrné k životnímu prostředí a zároveň vytváří optimální vnitřní klima s cílem vytvářet zdravý domov.

„Cihelný blok Porotherm 38 EKO+ Profi/Profi Dryfix je odpovědí naší společnosti na požadavky trhu, který chce vynikající tepelně-izolační schopnosti a přijatelnou cenu. Právě tyto dva parametry jsme postavili jako zadání. Výsledkem je nový broušený cihelný blok v tloušťce 38 centimetrů pro omítané jednovrstvé obvodové nosné i nenosné zdivo, který při svých rozměrech dokáže splnit velmi vysoké nároky na tepelný odpor i tepelnou akumulaci stěny bez dodatečného zateplení,“ říká Ing. arch. Martin Tichý, produktový manažer značky Porotherm.

Samostatnou kapitolou je založení zdiva z cihel Porotherm Profi. V této otázce dává Wienerberger s.r.o. každému klientovi možnost proškolení zkušeným stavebním technikem ihned poté, co dokončí základovou desku. Z pohledu redakce jde o velkou přidanou hodnotu a další argument k nákupu, neboť technik, který má na kontě založení několika stovek staveb, se pět hodin aktivně podílí na založení klientovy stavby včetně vyrovnání nerovnosti základů maltou, vyzdění a založení první řady cihel s maximální přesností do roviny definované laserem. Kromě rotačního laseru má technik s sebou veškeré myslitelné pomůcky pro zdění i další špičkové vybavení, například vyrovnávací soupravu. Klientovi vysvětlí do posledního detailu i další postup zdění, kotvení a napojení vnitřních příček, správné napojení na další součásti obálky stavby – aplikace zdicí pěnou Dryfix či nanášení tenkovrstvé malty. Pokud je dodržena stavební připravenost, není pro firmu problém založit standardní půdorys objektu celý včetně středového nosného zdiva.

Komplexnost těchto služeb nám velmi imponuje, neboť know-how, které dává firma Wienerberger svým klientům k dispozici, má pro úspěšnou realizaci jejich staveb přinejmenším takový význam jako přednosti stavebního materiálu, o kterém jste si v tomto článku mohli přečíst. A na základě podrobných informací, které byly naší redakci společností Wienerberger poskytnuty, můžeme konstatovat, že 38 EKO+ Profi je jednoznačně cihlou, jejíž použití při stavbě domu se velmi kladně promítne do budoucích nákladů domácnosti, ať už na vytápění nebo naopak chlazení. Její tepelně-izolační vlastnosti jsou zárukou dobré investice a značné finanční úspory z dlouhodobého hlediska. Ale i pokud jde o investici samotnou, potěší každého investora velice vstřícná pořizovací cena. Na příkladech z praxe jsme se pak od odborných pracovníků firmy Wienerberger mohli přesvědčit, jak moc je jednovrstvé zdění snadné a rychlé.

Pro více informací navštivte webové stránky www.wienerberger.cz.