Komatsu potřebu bagr

Vyplatí se kombinovat izolanty?

S rostoucími cenami energií stoupá i zájem o vhodnou izolaci, která dokáže domácnosti ušetřit na nákladech za vytápění. Češi nejvíce důvěřují zateplení minerální vatou nebo polystyrenem. Dají se tyto dva oblíbené materiály kombinovat?

Nejistá situace na trhu s energiemi, inflace nebo jen chladné počasí. Správné zateplení teď přijde vhod. Nejen proto, že díky němu ušetříte peníze za výtop, ale také kvůli mnoha dalším výhodám. Minerální izolace nehoří, funguje jako zvukový izolant a má také velmi dobrou odolnost proti plísním.

„Lidé často chtějí ušetřit a při izolaci sahají po různorodých izolačních materiálech, které se snaží zkombinovat. Každý z nich má ale naprosto odlišné vlastnosti a jejich spojením si lidé spíše uškodí,“ vysvětluje Štěpán Lášek, aplikační manažer společnosti Knauf Insulation. Snaha Čechů kombinovat například cenově dostupnější polystyren s minerální vatou podle něj není rozumná. Pověstným zlatým českým ručičkám by proto doporučil přenechat práci profesionálům. Při špatném napojení se stavba může výrazně prodražit kvůli výdajům za další a pracnější realizaci.

„Napojování různých izolací je technicky komplikované. Jednotlivé materiály mají různé fyzikální vlastnosti, různou teplotní roztažnost i tuhost. Snižuje se požární bezpečnost stavby – a ta je pro všechny klíčová,“ doplňuje Lášek. Minerální skelná vata je nehořlavá a při požáru tvoří pro oheň přirozenou překážku. Lze ji použít na obvodové zdi, podlahy i střechy. Polystyren je neekologický a v případě vzplanutí z něj uniká životu nebezpečný kouř.

Minerální vata je oproti tomu bez chemických lepidel a toxických přísad. Výrazně snižuje náklady na vytápění. Speciální materiál z minerálních vláken pak udržuje v budově chládek i v horkých letních dnech. Díky minerální vatě zůstává v objektech příjemné klima po celý rok.