Cime 2 kvartál 2024

Vhodný způsob zateplení? Odborníci důvěřují minerální izolaci

Vysoké účty za energie v poslední době znervózňují značnou část společnosti. Řešením by přitom mohlo být správné zateplení. Jak vybrat to nejvhodnější??

Současná topná sezóna představuje letos pro mnoho Čechů citelný finanční výdaj. Není divu, že poptávka po různých způsobech zateplení roste. Vhodný druh tepelné izolace dokáže minimalizovat tepelné ztráty objektu a výrazně zvýšit životní komfort domácnosti. Na českém trhu se v zásadě objevují dva hlavní druhy izolace. První z nich představuje polystyren, který se v Česku používá hlavně kvůli nižší ceně. Je však poměrně neekologický a v případě vzplanutí z něj uniká toxický a životu nebezpečný kouř.

Alternativním řešením je minerální vata, jejíž podstatnou výhodou je její nehořlavost a velmi dobrá prodyšnost. „Minerální vata funguje mimo jiné jako výborný zvukový izolant. Předchází vzniku plísní a v čase prakticky neztrácí své pozitivní vlastnosti,“ vyjmenovává její další klady aplikační manažer Knauf Insulation Štěpán Lášek. Zvukově-izolační vlastnosti se dají využít především v místech, kde se předpokládá vyšší hluková zátěž, například v městské zástavbě.  Minerální vatu lze využít prakticky všude – na obvodové zdi, podlahy i střechy.

Ačkoliv ve společnosti panuje často domněnka, že zateplování je ekonomicky náročnější, zlepšení energetické bilance domu nemusí nutně potrápit rodinný rozpočet. „Před započetím zateplování není od věci informovat se o možnosti čerpání dotace. Zateplování domu je v ČR systémově dotováno v rámci programu Nová zelená úsporám,“ dodává Štěpán Lášek. Zateplení minerální vatou podle něho patři mezi dlouhodobé a bezpečné investice. Izolace totiž účinně zabrání únikům tepla a uchrání naši peněženku.