Komatsu potřebu bagr

Tepelná čerpadla, co o nich možná ještě nevíte!

Tepelná čerpadla zažila v posledních letech bouřlivý vývoj. To, co bylo zelené, s novými předpisy a limity musí být ještě zelenější, úspory vyšší a hluk nižší. Například vzdálený a automatizovaný servis přes Internet drasticky snížil servisní náklady a zkrátil reakční dobu zásahu. Rychle se mění také požadavky zákazníků - kdo včera jenom topil, chce dnes také chladit. Náklady na topení sice snižuje stále nižší požadovaná teplota vody v topení, ale ve vlažné vodě se kupodivu takřka nikdo sprchovat nechce.

Na tyto změny přinášející řadu technických výzev inovativně reaguje také naše společnost Hotjet, sídlící v Bolatících mezi Ostravou a Opavou, tradiční výrobce široké palety tepelných čerpadel pro český i evropský trh.

Ušetřete se vzdáleným servisem

Poruchy tepelných čerpadel samozřejmě kryjí několikaleté záruky, ale z naší zkušenosti víme, že drtivá většina problémů jsou provozní záležitosti: ucpané filtry, nedostatek vody, zavřené ventily, vypnuté napájení, případně je třeba změnit nastavení regulace. Dnes se prakticky každý dodavatel chlubí ovládáním přes mobilní telefon, kdy si můžete nastavit teplotu v domě nebo boileru, a v případě problémů tepelné čerpadlo samo nahlásí chybu.

Z našeho pohledu je to však málo a musíme chtít daleko více. Náš systém umožňuje na dálku provádět detailní diagnostiku do posledního snímače v tepelném čerpadle a do určité míry i servisní zásahy a eliminuje tak výjezdy techniků. Když už musí technik přeci jen vyrazit k zásahu, je vybaven informacemi a potřebným materiálem.

Systém je otevřený pro všechny, kdo mají znalosti, případně místní odborné firmy. Našim zákazníkům ušetří čas, peníze i nervy.

Chlazení tepelným čerpadlem

Proč kupovat samostatně klimatizaci, když te­pelné čerpadlo umí i chladit? Při přepnutí do režimu chlazení se topná voda ochlazuje a po­mocí tzv. fancoilů nebo podlahového topení se distribuuje do prostoru. Podlahové topení umí snížit teplotu v interiéru o 5-6 °C oproti venkovní teplotě. Radiátory nejsou pro chlazení vhodné, ale dají se zaměnit za fancoily a pak můžete přes rozvody topné vody chladit třeba ložnici. Teplota chladící vody do podlahovky se udržuje na min. 17-19 °C, aby se zabránilo kondenzaci vzdušné vlhkosti. Fancoily jsou konstruované na teplotu 7 °C, ale pak se musí řešit odvod kondenzátu. Pokud je teplota chladící vody 15 °C, obvykle není odvod kondenzátu potřeba. Chladit lze například také vodu v bazénu, pokud je její teplota příliš vysoká. Odpadní teplo při chlazení může naopak ohřívat například užitkovou vodu.

Tepelná čerpadla země-voda nebo voda-vo­da mohou chladit pasivně bez zapnutého kompresoru, tedy využitím chladu z primárního zdroje. Pasivní chlazení může pracovat souběžně s ohřevem užitkové vody. Pokud pasivní chlazení, které je energeticky nejméně náročné, nestačí, může se tepelné čerpadlo země-voda přepnout do režimu aktivního chlazení a pro regulaci není problém na stejném potrubí střídat chlazení s ohřevem teplé vody.

Chytré spojení fotovoltaiky a tepelného čerpadla

Elektřinu z fotovoltaiky můžete spálit v elektrické patroně boileru, což je z našeho pohledu neefektivní. Mnohem lepší alternativou je využít páky topného faktoru, „prohnat“ ji tepelným čerpadlem (dostanete násobně více výkonu z 1kWh) a zůstane Vám více elektřiny pro další spotřebiče. Na rozdíl od elektrické patrony lze tepelným čerpadlem i chladit. Chytrá regulace kompatibilní se systémem SG Ready v případě přebytku elektřiny z fotovoltaiky navýší požadavky na nabíjení boileru, aku nádrže nebo bazénu. Vhodně velká akumulační nádrž tedy může fungovat jako levná „termická baterie“. Pro kombinaci s fotovoltaikou máme v nabídce tepelná čerpadla na 230V.

Tepelné čerpadlo do 4-5kW domků

Hotjet Mini 5Ai vzduch-voda bylo vyvinuto pro zákazníky, kteří chtějí malé vnitřní tepelné čerpadlo. Tepelné čerpadlo umí topit i chladit a pod lehkým hliníkovým krytem ukrývá kompletní výbavu - kompresor s frekvenčním řízením, elektrokotel, tří­cestný ventil pro ohřev užitkové vody a oběhové čerpadlo. Zvnějšku jsou viditelné pouze otvory pro nasávání a odvod vzdu­chu. K dodání je také verze země-voda nebo voda-voda.

Co je z nerezu je odolné

Od tepelného čerpadla očekáváme, že vydrží v provozu mnoho let. Plasty sice mohou zlevnit výrobu a čerpadlo bude lehčí, ovšem podmínky venku jsou tvrdé (vlhko, déšť, mráz, horko, UV záření) a plasty časem degradují, mění pevnost, barvu, houževnatost, křehnou apod. Hotjet proto nabízí tepelná čerpadla také v nerezovém krytu, který je dlouhověký, vypadá luxusně a ochrání vaše investice.

Země-voda má stále smysl

Vzduchová tepelná čerpadla se v posledních letech zlepšila do takové míry, až to chvíli vypadalo, že země-voda už nemá pomalu smysl. Chyba lávky! Tepelná čerpadla země-voda se také zlepšila a stále dosahují lepších výsledků, než vzduch-voda. Hotjet nabízí obě varianty s invertory, které mají velmi nízkou hlučnost a vysoký celoroční topný faktor činící 5,77 pro země-voda a pro voda-voda dokonce 7,45.

Více informací, technické podklady, nezávazné nabídky, vše zdarma získáte zde:

HOTJET CZ s.r.o.
Průmyslová 966,
747 23 Bolatice

www.hotjet.cz
info@hotjet.cz
tel: 777 427 427 • 597 070 333