Komatsu potřebu bagr

Stěna noba kolor

Žádná barva není problém

Zapojení korporátních barev, využití barevných schémat měst, protiváha okolní šedi či výtvarné plátno ve veřejném prostoru. Nově vyvinutá protihluková stěna noba kolor není jen o vynikajících akustických parametrech. Díky prakticky neomezené barevné škále toho nabízí mnohem více. Prostě United kolor of mmcité+.

Společnost mmcité+ z Bílovic u Uherského Hradiště designuje a staví autobusová a vlaková nádraží. Od roku 2014 má v nabídce i vlastní protihlukové stěny řady noba. Jde o unikátní koncept, kdy je na nosný sendvičový panel přidán absorbér z recyklovaných pneumatik. „Tvrdíme o sobě, že přinášíme design do dopravní infrastruktury. Proto také v případě vývoje protihlukových stěn sledujeme možnost jejich výtvarného pojetí,“ říká designér a předseda představenstva mmcité+ Radek Hegmon.

Stěna noba má několik vzorů. Častým předmětem úprav jsou především noba digi a její varianta noba digi mini, které odkazují na grafiku digitálních zobrazovačů. V Trenčíně-Zlatovcích či Bílovicích si je navrhly přímo děti, z kreseb žáků uměleckých škol pak vychází stěna instalovaná v Ostravě. I díky možnosti zapojení veřejnosti do konečného vzhledu získala protihluková stěna z Bílovic jako jediná na světě prestižní Red Dot Design Award.

„Pokud jde o možnosti výtvarného zpracování, noba kolor nás posouvá o velký kus dál. Formou různě barevných dílců lze vytvořit zcela výjimečný vzhled protihlukové stěny. Mohou se toho opět chopit děti či místní výtvarníci. Nebo kdokoliv, komu záleží na místě, kde žije,“ doplňuje místopředseda představenstva mmcité+ Petr Vavrouška. Panely noba kolor lze využít nejen jako součást protihlukových stěn, ale také pro opláštění prvků dopravní architektury či jako vizuálně atraktivní a funkční obložení technických budov.

Jak noba kolor vzniká

Samotný absorbér z pryžového recyklátu vychází z již existujícího tvaru noba rizo. Barevné řešení nabízí do jeho povrchu zalisovaná tkanina. Jde o kvalitní materiál s hmotností 300 gramů na metr čtvereční. Textilie získává barevnost máčením v lázni. Pro co nejvyšší kvalitu a trvanlivost poté prochází kalandry a suší se při teplotě 100 stupňů. Kromě barvy lze nanášet ještě dodatečný UV stabilizátor či antigraffity vrstvu. „Testem v certifikované laboratoři byla potvrzena barevná stálost minimálně 10 až 15 let,“ vysvětluje Martin Čechman z dceřiné společnosti construction cité+, která panely pro mmcité+ vyrábí.

Přesto, že noba kolor byla vyvinuta s ohledem na široké možnosti výtvarného pojetí, stále jde o špičkový protihlukový panel schopný dosáhnout maximálních požadovaných akustických parametrů. Například v podstatě technicky identická stěna noba plus 100 spadá do nejvyšší kategorie A5/B4. Poprvé byla instalována u ostravské I/11. A právě díky ní se podařilo odblokovat vlekoucí se spor mezi investorem a odpůrci stavby. Důležitá tepna byla zprovozněna v prosinci 2019.

Co všechno umí noba

  • místo betonu design

Místo šedé masy betonu vizuálně atraktivní stěna. Hluk navíc už neodráží, ale účinně pohlcuje. Aktuálně jsme doručili náš design a know-how do Pardubic.

Šlo o aplikaci obkladu renoba s designem ekvalizéru na dvě starší železobetonové konstrukce v pardubické části Nové Jesenčany.

Montáž více než 800 čtverečních metrů obkladu z pryžového recyklátu, který výrazně zlepšuje vzhled i akustické parametry, trvala 8 dní. Protihlukové stěny jsou instalovány podél frekventované silnice I/37, kousek od dostihového závodiště a letiště.

  • investorovi na míru

Eliminace hluku způsobovaného zásobováním, využití recyklovaných materiálů, estetická hodnota a možnost aplikovat firemní barvy. Tak nějak vypadala představa investora ohledně protihlukové stěny u nové prodejny LIDL v Benešově. Vzali jsme naše panely rizo, upravili je do barevného schématu řetězce, doplnili panely okno a vše instalovali do ocelových sloupů s paticí.

Na celé zakázce, dokončené v závěru loňska, je zajímavý přístup investora. Lidl má vlastní politiku udržitelného rozvoje, důležitý požadavek na použití recyklovaného materiálu tak definoval již přímo v projektu. Celková plocha protihlukových panelů činí asi 110 čtverečních metrů.

  • ze starých nová

Recyklát z vyřazených pneumatik. Právě z něj je vyroben absorbér protihlukových stěn noba. Loni jich podél silnic a železnic postavili přes 19 000 čtverečních metrů – díky tomu více než 183 000 kusů pneumatik neskončilo ve spalovně či na skládce. V přepočtu na tuny jde o 1 190 tun recyklátu z pryže. Jen pro srovnání – v roce 2018 to bylo 520 tun. Noba prostě jede…