Cime 2 kvartál 2024

Stavební materiály ovlivňují kvalitu vzduchu v interiéru

Při výběru nemovitosti nebo její rekonstrukci stále častěji majitelé řeší zdravotní nezávadnost užitých materiálů. Rostoucí informovanost zákazníků přímo zvyšuje požadavky na dodavatele. I výrobci si tento trend uvědomují, proto věnují nemalé prostředky do vývoje a přichází s novými chytřejšími produkty, které reflektují nové potřeby zákazníků.

 

U starších nemovitostí se mohou vyskytovat zdravotní rizika způsobená negativními účinky užitých stavebních materiálů. Některé z nich jsou již u novostaveb běžně zakázány. Příkladem mohou být takzvané domy Okál, které se v sedmdesátých letech v Československu těšily velké oblibě. Lepidlo použité na vnitřní opláštění ale může uvolňovat formaldehyd. Riziko formaldehydu se ale objevuje také v novostavbách, kde se může uvolňovat nejen ze stavebních materiálů, jako jsou lepidla a laky, ale také ze zařízení interiérů z koberců a dřevotřískového nábytku a také z čistících a dezinfekčních prostředků. Formaldehyd je těkavá organická látka, která může vyvolávat u lidí různé zdravotní problémy – bolesti hlavy, podrážděnost očí nebo oslabení imunity a v krajních případech dokonce alergii a astma. Právě tento nedostatek dal prostor například společnosti Rigips, která přišla se speciální sádrokartonovou deskou obohacenou o unikátní technologii.

 

Technologie Activ’Air® proti formaldehydu

Zatímco tvárnice nebo střešní krytiny ze zdraví škodlivých materiálů je třeba kompletně vyměnit, zmiňovaný formaldehyd lze v současné době z domácnosti eliminovat bez razantních stavebních úprav. Ideálním řešením jsou sádrokartonové desky s inovativní technologií Activ’Air®. Účinná látka obsažená v deskách Rigips s označením Activ’Air® rozkládá formaldehyd přítomný ve vzduchu. Z ovzduší dokáže odstranit až 70 % formaldehydu, který navíc zpětně nevylučuje. Složka Activ’Air® je účinná po dobu minimálně 50 let a účinnost neztrácí ani po úpravě povrchu výmalbou nebo tapetováním běžnými prodyšnými materiály. Desky s touto technologií se používají například na stavbu příček, podkroví a podhledů.

 

Přírodní materiály

Také v novostavbách mohou číhat zdravotní rizika. Zákazníci někdy dávají přednost ceně před kvalitou, což se může odrazit i na kvalitě a zdravotní nezávadnosti použitého materiálu. Jednoduchým pravidlem, které v drtivé většině případů funguje je dávat přednost přírodním recyklovatelným materiálům – jakými jsou i v případě sádrokartonu sádra, voda a papír. V poslední době lidé upřednostňují právě ekologicky šetrné výrobky z poctivých přírodních materiálů určené pro dlouhodobé a opakované používání.