husqvarna

RIGIPS představil HABITO H – vysokopevnostní protipožární desku

Díky impregnaci se HABITO H hodí i do prostor se zvýšenou vlhkostí

Společnost RIGIPS, lídr v oblasti sádrokartonů a systémů suché vnitřní výstavby, představila HABITO H, impregnovanou desku, která je vhodná i do prostor s vyšší vlhkostí vzduchu, například do koupelny. Systém extrémně pevných desek HABITO umožňuje stavbu interiérových stěn a příček se značnou mechanickou odolností a únosností. Montáž exponovaných příček z desek HABITO H je velmi jednoduchá a rychlá, takže snadno a rychle můžeme reagovat na všechny změny a požadavky, které život přináší. Kotvení předmětů do stěny je snadné díky použití běžného vrutu bez předvrtání a bez hmoždinek. Navíc tak předejdeme veškerému nepořádku.

 

HABITO H je univerzální impregnovaná deska vhodná do všech prostor, ať už na podhledy, bytové a mezibytové příčky či rekonstrukce koupelen a kuchyní. Desky HABITO H v sobě obsahují vlastnosti jednotlivých specializovaných desek – není tedy potřeba řešit jednotlivé typy desek a jejich využití. Díky tomu lze desku použít v protipožárních a akustických konstrukcích, a díky impregnaci, extrémní pevnosti a schopnosti nést těžká předměty se deska HABITO H hodí kamkoliv.

„Unikátnost desky HABITO H spočívá především v její univerzálnosti. Nemusíme řešit, jestli použijeme růžovou protipožární, modrou akustickou či zelenou impregnovanou desku, protože HABITO H všemi těmito vlastnostmi disponuje, proto ji můžeme využít opravdu kdekoliv. Navíc umožňuje ukotvit předměty bez výdřev, bez předvrtání a bez hmoždinek, což představuje ohromnou flexibilitu,“ vysvětluje Milan Daněk, produktový manažer Rigips.

Základní parametry

Vysokopevnostní protipožární deska HABITO H je extrémně pevným materiálem, díky tomu splnila

příčka HABITO H všechna kritéria normových zkoušek v akreditované zkušebně a může být použita ke stavbě bezpečnostní příčky třídy RC2 až RC4. Vyrovná se tak i zděné příčce z plných cihel, co se týká bezpečnosti proti násilnému vniknutí.

Deska HABITO H má také výborné akustické vlastnosti. Díky speciální receptuře sádrového jádra se projevuje lepší vzduchová neprůzvučnost již u jednoplášťových skladeb. Příčky z desek HABITO H dokáží zlepšit vzduchovou neprůzvučnost daleko efektivněji než zděné. Například ve srovnání s pórobetonovou příčkou tloušťky 100 mm je HABITO H při stejné tloušťce výkonnější až o 10 dB. Konstrukce je navíc o polovinu lehčí.

Snadné kotvení

Do desky HABITO H je možné kotvit předměty běžným vrutem bez výdřev, bez předvrtání a bez hmoždinek. V únosnosti břemen a pevnosti se dokáže konstrukce HABITO H vyrovnat běžnému zdivu. Na jeden kotevní bod při použití běžného vrutu do dřeva Ø 5 mm unese až 34 kg a v případě, že je použita kotva Molly unese až 155 kg těžké břemeno. HABITO H je navíc první sádrokartonová deska, která při použití vrutů umožňuje nejmenší rozteč kotevních bodů 30 mm již při jednoduchém opláštění. To představuje velkou výhodu v případech, kdy je použití hmoždinek z tohoto pohledu konstrukčně i montážně problematické.

Široké využití

V domácnosti umožňují desky HABITO H ohromnou flexibilitu. Umístění různých předmětů na stěnu lze řešit podle momentálních potřeb. Snadné kotvení je výhodou nejen při stavbě bytu, ale i při zařizování kancelářských a komerčních prostor. Usnadňuje instalaci policových systémů, zábradlí nebo rozvodů elektroinstalací. Díky kotvení bez předvrtání a hmoždinek není navíc při montáži nutné používat složité výztuhy, které se používají pro kotvení do běžného sádrokartonu.

Montáž

Od běžné montáže sádrokartonových desek se liší v použití jiného typu šroubů. Pro připevnění desek HABITO H na podkonstrukci z tenkostěnných ocelových profilů jsou určeny šrouby typu UMN, zatímco při montáži do zesílených profilů UA lze použít šrouby TB stejně jako u jiných sádrokartonových desek. Desky HABITO H jsou dodávány s příčnou hranou kolmo řezanou, která se doporučuje zachovat a sousední desky montovat na těsný sraz, aby se zajistila deklarovaná únosnost i v oblasti příčných spár mezi deskami.

Desky HABITO H budou na objednávku k dostání v těchto prodejnách: Stavebniny DEK, Izomat stavebniny, MPL Trading, PRO-DOMA, Stavmat stavebniny, Stavtrans a Woodcote.