Odvodňovací systémy pro nejnáročnější projekty

Mezinárodní společnost MEA se silným výrobním zázemím se specializuje na odvodňovací systémy a komplexní hospodaření s dešťovou vodou. Její strategií je realizovat projekty od zachytávání dešťových vod přes předčištění až po jejich následné vrácení zpět do přírody, nebo k dalšímu zužitkování. V tomto článku se redakce Stavebniserver.com podívala zblízka na vybrané produkty.

V Plzni vyrábí polymerbetonové žlaby

Společnost MEA funguje od roku 1886 a patří do uskupení finanční firmy ADCURAM. Aktuálně disponuje pobočkami v jedenácti zemích. Hlavní výrobní závody má ve Francii v St. Dié, kde vyrábí kompozitní žlaby ze SMC materiálu, a také v Plzni, kam se v roce 2014 přesunula výroba polymerbetonových žlabů z Holandska. Své výrobky dodává po celé Evropě i do zámoří. Zákazníkům nabízí i projekční zázemí umožňující navrhovat vhodná řešení rychle a efektivně.

Projekční servis MEA podporuje architekty, projektanty i stavitele výpočtem, návrhem a vyřešením individuálních požadavků na odvodnění budov, měst, parkovacích domů, průmyslových a logistických areálů, silnic, dálnic i mostů.  

Níže najdete příklady využití žlabů na několika místech v Česku a na Slovensku.

Logistický park u Bratislavy s odvodňovacími žlaby pro letiště

Nedaleko Bratislavy vzniká rozsáhlý průmyslový a logistický park VGP. Mezi standardy parku patří optimalizace budov i prostoru s ohledem na technický rozvoj, energetickou efektivitu a udržitelnost. Jedním z řešených bodů v srpnu 2021 bylo i svedení dešťové vody. Vzhledem k vysokému provozu a zatížení kamionovou dopravou byly zvoleny odvodňovací žlaby MEA DM 2000 s nejvyšší zátěžovou třídou až F900 kN a položeny v délce cca 800 m.

Tyto monolitické polymerbetonové žlaby se používají i na letištích, kde jsou manipulační a pojezdové plochy vysoce namáhány. 

Kompaktní konstrukce těla žlabu, která není zakryta roštem, dlouhodobě vydrží tlak, mráz i chemické ošetření povrchu. Výhodou je také tichý pojezd vozidel. Polymerbetonový žlab je rezistentní a také se snadno instaluje.

Zátěžové monolitické žlaby bez štěrbin nejen pro větší bezpečnost cyklistů

Při opravách nejdelší silnice I. třídy v Česku I/11 byly instalovány vysoce zátěžové žlaby MEA DM například u autobusové zastávky na okraji Hradce Králové. Zastávkový záliv byl osazen monolitickým žlabem DM, který je velmi odolný a snese zatížení až do F 900 kN. Odolnost žlabu byla jednou z priorit, druhou byla bezpečnost pro pohyb cyklistů na silnici.

Jednou z alternativ odvodnění u autobusových zastávek jsou žlaby s podélnou betonovou štěrbinou. Toto řešení je však nebezpečné v případě pohybu cyklistů. Pokud vjedou kolem do štěrbiny, hrozí jim pád. Bohužel se již tyto nešťastné události přihodily.

Prvek tělesa DM z polymerického betonu je jednodílný, bez roštu a velkých odtokových děr, proto je pro cyklisty zcela bezpečný. Současně je pojezd vozidel tichý. 

Robustní a odolná konstrukce s integrovanými příčně dělenými nátokovými otvory zvládne vysoké dynamické zatížení, chemické ošetření i nepříznivé povětrnostní podmínky. Konstrukce žlabů MEA DM z polymerického betonu jsou lehké, takže se rychle instalují a mají mimořádně dlouhou životnost.

Tyto monolitické žlaby se používají pro silnice, dálnice, dopravní terminály, manipulační plochy, ale také u skladovacích, průmyslových areálů i na letištích. 

Odolné a tiché žlaby MEA při rekonstrukci ploch u nákupního centra 

Součástí rekonstrukce opěrných zdí a okolních zpevněných ploch u nákupního domu Kaufland v Benešově bylo zajištění spolehlivého odvodnění. Velký pohyb vozidel i chodců s nákupními vozíky vyžaduje rychlý svod dešťové vody, aby se zabránilo vzniku kaluží. U ploch s minimálním spádem, jakým je parkoviště, se používají žlaby se spádovaným dnem a liniový systém odvodnění. 

U obchodního domu v Benešově byly zvoleny monolitické žlaby MEA DM1000 v linii téměř 100 m dlouhé. Tyto žlaby jsou velmi odolné a snesou zatížení D400kN. Nátokové otvory mají integrovány do těla konstrukce a jsou bezroštové. 

Ve městech a občanské zástavbě je oceňována nejen jejich vysoká pevnost, ale i zaručení nulového hluku při jejich přejezdu auty i koly kočárků, nákupních vozíků nebo cyklistů.

Přednosti odvodňovacích žlabů MEADRAIN DM:

  • Schopnost pohltit a přenášet dynamické zatížení způsobené rychle se pohybující těžkou dopravou
  • Extrémně pevný a stabilní
  • Monolitické provedení
  • Nízká hmotnost
  • Zatížení až do F 900 kN
  • Minimální údržba
  • Dlouhá životnost