Komatsu potřebuju Bagr

Nové pojetí konstrukčního prefabrikovaného systému pro rodinné a bytové domy

Čtyřicet moderních bytů v Miroslavi postavené společností Prefa Brno jedinečným skeletovým konstrukčním systémem s vyzdívkami keramických bloků a stropy jsou už dva roky domovem nadšených uživatelů. Přední český výrobce betonových prefabrikátů využívá téměř třicetiletých zkušeností a věnuje se i vlastní výstavbě rodinných a bytových domů, které pak nabízí zájemcům ke koupi. Povzbuzeni spokojenými majiteli moderního bydlení se Prefa Brno pustila do dalších dvou developerských projektů. V obci Nemojany, vzdálené půl hodiny cesty od Brna, staví dva rodinné domy a dva dvojdomy, v Kunštátu vznikají pod její taktovkou byty ve středu centra s výhledem na barokní zámek.

Prostorová svoboda a rychlost stavby jsou bezkonkurenční přednosti

Obrovskou výhodou betonového konstrukčního systému je prostorová svoboda. „Nosnou konstrukci u rodinného domu tvoří pouze vnější plášť, takže uvnitř si může majitel pohrát s libovolně s prostorem a nemusí se omezovat tím, že některé příčky jsou nosné. Není ničím omezený. U bytových domů je to podobné, tam jsou nosné ještě sloupy napříč podlažími,“ popisuje produktový manažer Pavel Vyroubal. Ve srovnání s klasickou stavbou je dispozice pro bydlení mnohem otevřenější a volnější. Jednotlivé dílce váží deset tun a více, takže je ze výrobních závodů dopraví na staveniště, kde probíhá stavební montáž pomocí jeřábu. Nosné konstrukce pro rodinný dům dokážou pracovníci smontovat během dvou týdnů, u bytových domů je to měsíc. Odpadají totiž veškeré mokré proces, nemusí se čekat na vyzrávání překladů a stropů. „Rodinné domy v Nemojanech jsme začali stavět vloni koncem roku a v letos v říjnu budeme kolaudovat. Umíme být ale ještě rychlejší,“ podotýká Pavel Vyroubal.

Prefabrikované konstrukce 21. století nejsou uniformní paneláky z doby socialismu

Zapomeňme na představu panelových sídlišť, které se stavěly před rokem 1989 za účelem uspokojení obrovské poptávky po levném a dostupném bydlení. Nedotažená technická úroveň se projevovala v nízkém komfortu bydlení. Inženýři a stavaři ze společnosti Prefa Brno se v 21. století vrátili zpět k prefabrikovaným konstrukcím, ale ve zcela novém pojetí. „Využili jsem široké výrobní zázemí, nové technologie a náš vývoj k tomu, abychom oživili stavební systém, který má spoustu výhod a výsledkem jsou prostorově variabilní prostory pro moderní bydlení,“ podtrhuje obchodní ředitel Jiří Stix.

Inovovaný konstrukční systém se spoustou výhod

Základem inovovaného systému je nosná skeletová prefabrikovaná konstrukce. Ta je doplněna nenosnou vyzdívkou a následně opláštění izolací. Takto postavený dům má všechny výhody tradičním způsobem postavené stavby. V čem se zásadně liší je rychlost výstavby, méně náročné pozemní práce, jedinečná možnost volby prostoru a stavba za téměř jakýchkoliv klimatických podmínek. Technologie výroby betonu, formovací technika a značný posun ve stavební chemii umožnil zvýšit parametry prefabrikovaných výrobků. Týká se to jak mechanických měřítek, tak ale i estetických. Dnes beton funguje jako významný prvek interiérů i exteriérů. Ve spoustě západních zemí se používají prefabrikované konstrukce jako podhledové, Česko tento trend teprve objevuje.

Bydlení pod zámkem v Kunštátu

V Kunštátě ve středu města vyrůstají bytové domy s prostornými byty, předzahrádkami, lodžiemi, balkóny a terasami. Výhled na barokní zámek, pár kroků do zámecké zahrady, v dostupné vzdálenosti školka, lékař. Prefa Brno začala se stavbou systémem prefabrikované nosné konstrukce letos na jaře. Každý dům s patnácti byty bude vybaven výtahem. Prostorové rozvržení bytu počítá s chodbou, šatní skříní, koupelnou, samostatným WC, obývacím pokojem s jídelnou, kuchyňským zázemím a dalšími místnostmi dle potřeby. Ke každému bytu náleží jedno parkovací místo. Vizualizaci domů a další informace najdete na webu www.bydlenipodzamkem.cz.

Moderní rodinné domy v Nemojanech u Brna

Šest rodinných domů, dva dvojdomy a dva samostatné domy, je situováno severozápadně od středu obce, v blízkosti se nachází rybníček a také přírodní koupaliště. Dvoupodlažní domy jsou stavěny z prefabrikovaného nosného skeletu s vyzdívkou a opláštěním. Svoji novou adresu zde mohou mít rodiny už od příštího roku. Vybírat si mohou už nyní. Investor Prefa Brno nabízí dva typy rodinného domu – samostatný dům nazvaný Brno a dvojdomy typu Orava. Ke domům náleží zahrada o rozloze od 400 do 500 m2. Vytápění je zajištěno podlahovým topením, samozřejmostí je praktické řešení osvětlení přirozeným světlem. Balkon je přístupný ze dvou oddělených pokojů. Prostorný obývací pokoj spojený s kuchyní a také terasa jsou místa pro klidný rodinné život i přátelská setkávání se známými.

www.prefa.cz