Cime 2 kvartál 2024

Nejvíce požárů vzniká v létě, ochraňte stavbu kvalitní izolací

Za parného letního počasí každoročně často vyjíždějí do akce hasiči. Suché prázdninové období totiž nemalou mírou přispívá ke vzniku různých druhů požárů, mimo jiné také budov. Pokud je však stavba správně izolována, dopady plamenů to může značně zmírnit.

Výběr izolačního materiálu je při zateplování důležitý. V Česku se zatepluje nejčastěji polystyrenem nebo minerální vatou, někdo sáhne také po alternativě v podobě stříkané PUR pěny. Ve většině případů se však obyvatelé domů rozhodnou pro nejlevnější variantu, kterou představuje právě polystyren nebo kutilská kombinace několika materiálů. Zejména poslední způsob zateplení se ale majitelům pověstných zlatých českých ručiček nemusí zrovna dvakrát vyplatit. „Kombinaci odlišných izolačních materiálů bych rozhodně nedoporučil. Napojení různorodých typů je technicky komplikované a může v budoucnu způsobit problémy,“ vysvětluje Jakub Černohorský, specialista na izolační materiály a aplikační manažer společnosti Knauf Insulation. Spojení heterogenních izolantů navíc snižuje požární bezpečnost stavby.

Letní období veder a s nimi spojených požárů každoročně straší nejednu domácnost. Pokud se však její členové rozhodnou pro zateplení objektu minerální izolací, z plamenů a toxického kouře strach mít nemusejí. Minerální izolace totiž oproti jiným druhům zateplení nehoří a ani se na hoření nepodílí. Je naopak přirozenou překážkou pro šíření ohně v domě nebo bytě. „Foukaná izolace Supafil Loft od Knauf Insulation spadá do třídy hořlavosti A1. Je tedy nehořlavá a nezvyšuje intenzitu požáru. Izolace z celulózy, PUR pěny, a zvláště polystyrenu naopak při požáru představují vysoké riziko,“ dodává Černohorský.  

Foukanou izolaci lze aplikovat nejen na obvodové zdi, podlahy a střechy, ale i jako akustickou izolaci do interiérů. Díky svému sypkému složení je navíc vhodná k zateplení nejen klasických prostor, ale i míst, kam se klasická izolace dostává jen těžko. Dá se tak bez větších problémů aplikovat třeba do špatně dostupných dutin domů.