Komatsu potřebu bagr

Epoxidové stěrky. Perfektní podlahy pro strojírenský průmysl

Epoxidové stěrky patří v současné době mezi nejoblíbenější lité podlahy. V domácnostech či kancelářích kralují zejména z estetických důvodů, jelikož příjemně zkrášlují povrch betonu. Ve strojírenských podnicích však mají ještě širší využití – vedle estetického hlediska např. chrání beton před mechanickým i chemickým namáháním, jsou odolné proti obrusu, vůbec nepráší a snadno se čistí.

 

Až několikrát vyšší pevnost

První velkou výhodou litých podlah z epoxidu je jejich vysoká pevnost. Pro příklad stěrka Atemit PTQ zvýší krychelnou pevnost v tlaku vaší podlahy až na 96 MPa, čímž ji okamžitě zařadí do skupiny vysokopevnostních povrchů. Takto upravená podlaha je pak mnohem odolnější proti různým mechanickým vlivům – obrusům, vrypům, průškrabům, nárazům nebo průrazům. Silná vrstva stěrky (obvykle 5-6 mm) účinně zabraňuje poškození betonového podkladu.

 

Jednoduchá údržba

Zatímco beton se kvůli svému nepravidelnému povrchu jen obtížně čistí, dokonale vyhlazené epoxidové stěrky jsou přesným opakem. Vůbec nepráší, snadno se čistí a dle individuálních požadavků je možné je povrchově upravit – např. aby byly antistatické nebo aby nejiskřily. Zejména ve větších provozech přináší tyto vlastnosti epoxidových podlah výraznou časovou i finanční úsporu.

 

Jakákoliv barva

Konečně se dostáváme k dříve zmíněnému estetickému hledisku. Epoxidové stěrky si můžete pořídit v prakticky libovolném barevném odstínu, což je v porovnání s nudně šedým betonem určitě dobrá zpráva. Výborně vypadají například jednobarevné podlahy Atemit EPT. Výše zmíněnou stěrku Atemit PTQ lze navíc doplnit barevnými písky s kamínkovým povrchem, čím podlaha získá neotřelý design a navíc na ní nejsou tolik vidět drobné škrábance.

 

Pro náročné: podlahy z vysokopevnostního cementu

Na samý závěr podotýkáme, že do náročných provozů s vysokými požadavky na pevnost podlahy můžete namísto epoxidových stěrek využít ty z vysokopevnostního cementu. Pro příklad podlaha Densitop MT má krychelnou pevnost v tlaku 110 MPa a odolává teplotám až 250 °C, což je v porovnání s epoxidovými stěrkami výrazný posun vpřed.

Jednoduše záleží na tom, co od své nové podlahy očekáváte.