Komatsu potřebu bagr

Chcete snížit výdaje za energie v domácnosti? Zaměřte se na odstranění tepelných mostů!

Ceny za energie jdou každým rokem citelně nahoru. Co si budeme namlouvat. Není proto na škodu začít s hledáním dostupných úsporných opatření.

Ve srovnání s rokem 2018 stouply v roce 2019 ceny za všechny energie, s výjimkou dopravy. Nejvíce, až o 4,2 procenta, vzrostly v kategorii bydlení a energie. A prognóza na rok 2020 není o nic příznivější. Růst cen bude pokračovat, přičemž české domácnosti si připlatí především za energie. Avšak téměř každá dnešní domácnost má manévrovací prostor na to, aby se v ní plýtvalo energiemi méně.

Tepelné mosty vás okrádají

Pouhým okem neviditelné úniky, nazývané tepelné mosty, vám ročně dokáží z peněženek vytáhnout i o několik stokorun více, než je nutné. Tepelné mosty se objevují v místech, kde dochází k přerušení celistvosti vrstev stavební konstrukce vašeho domu či bytu. Většinou vznikají také při špatně odvedené práci během rekonstrukcí starších objektů. Na vině může být v takovém případě nedostatečná tepelná izolace stěn, stropů, střechy i celých základů. Díky tomu z domu nevědomky uniká teplo a spolu s ním tedy i peníze navíc.

Problematika tepelných mostů se může týkat každé domácnosti, bez ohledu na věk či kvalitu nemovitosti.

Už dva milimetry změní vaši domácnost

Na trhu se objevila novinka v podobě unikátní omítky. Nemusíte se přitom obávat investice v řádu několika desítek tisíc na vnější zateplení fasády. Stěrku stačí aplikovat v interiéru, přičemž už její dvoumilimetrový nátěr zásadně eliminuje únik tepla z vaší domácnosti. „Hlavní výhody a odlišnosti unikátní patentované aktivní omítky Nano Coat Home, oproti jiným, běžným typem omítek, spočívají ve speciální technologii výroby a v patentovaném složení, obohaceném o skleněné mikrokuličky, zčásti naplněné vakuem. Jde o ekologický, mimořádně lehký, zdravotně nezávadný materiál s vysokou paropropustností, který okamžitě zlepšuje tepelný komfort v místnosti a vytváří zdravé vnitřní mikroklima. Je vhodný na eliminaci tepelných mostů,“ upřesňuje specifikace nano omítky Ing. Karabáč. V praxi to znamená, že po aplikování systému se interiér domácnosti rychleji vyhřeje a zvolená teplota se udrží déle. Majitel nemovitosti tak pocítí okamžitou úsporu energií. Závisí to také na typu konstrukce a vytápění.

Neméně důležité je i zdravotní hledisko

Problém tepelných mostů má dvě zásadní roviny. Tou první je již zmíněný ekonomický únik, ale stejně důležitý je i hygienický aspekt, který může mít škodlivý dopad na naše zdraví. „Na chladném povrchu tepelných mostů v interiéru kondenzuje vodní pára a lokální relativní vlhkost vzduchu může stoupnout nad 80%. Tak vzniká ideální prostředí pro růst plísní, které jsou nebezpečným zdrojem alergenů,“ upozorňuje na rizika Ing. Štefan Karabáč, stavební inženýr z HELSKE, podle kterého je nebezpečí v podobě plísní zejména novodobým problémem. V minulosti tepelné mosty vliv na vznik plísní v domácnostech neměly, neboť se ve větší míře topilo pevnými palivy v kamnech. Vzduch byl jimi nasáván a zároveň odsáván ve formě spalin komínem rovnou ven z domu. Navíc místnosti se větraly intenzivněji než dnes. Vnitřní vzduch byl v zimě sušší, a proto na studených površích nedocházelo k vydatné kondenzaci vodní páry.


Stop tepelným mostům i vzniku plísní

Pokud bychom měli ve stručnosti shrnout hlavní stavební problémy, které nano omítka řeší, tak jde o eliminování tepelných mostů v budově, odstranění kondenzace vody po rekonstrukcích, odstranění příčin vzniku plísní, vnitřní izolace stěn, odstranění sálavého chladu nebo tepla z neizolovaného zdiva a v neposlední řadě je to úspora nákladů na energie,“ dodává stavební inženýr. Omítka od HELSKE je vhodná jak pro nízkoenergetické a pasivní nemovitosti, tak i do budov, ve kterých se vyskytují alergici a astmatici, jelikož zabraňuje rozšiřování mikroorganismů a plísní na povrchu. Aplikovat ji lze do celé místnosti nebo jen lokálně - například na okenní špalety, případně na nejchladnější stěny v bytech, z nichž okamžitě odstraní sálavý chlad.


Kdo stojí za unikátním produktem

Společnost HELSKE má jeden z klíčových podnikatelských záměrů přinášet na trh vysoce inovativní stavební materiály. Díky tomu vznikl interiérový izolační systém Nano Coat, který má výrazný vliv na zlepšení mikroklimatu a tepelné pohody v domácnostech i na pracovištích. Navíc vytváří zdravé prostředí bez plísní a přebytečné vlhkosti. Jde o základní penetrační nátěr, hladkou stěrku a speciální patentovanou nano omítku s obsahem Nanopor. Společným jmenovatelem všech produktů od Helska je nízký obsah těkavých organických látek. Jsou tedy pachově neutrální a rychleschnoucí. Při samotné aplikaci dokáží ušetřit až dvojnásobně více času než standardní omítky.

Pro zajištění maximální kvality produktů pracuje výzkumný tým společnosti se sofistikovanými přístroji na termickou analýzu a zkoumání reologických vlastností materiálů a produktů. Laboratoře HELSKE ENERGY SAVE se nacházejí v Levoči, přičemž společnost Helske je od roku 2017 držitelem patentu na Nano Coat Home i na její aplikaci.

Zdroj fotek: iStock, Helske