Komatsu potřebu bagr

Chcete mít na svém obydlí kousek přírody? Zelené střechy jsou oblíbené i užitečné

Plochy střech, které jsou pokryté zelení, už dávno nemusíme vídat pouze na obchodních centrech nebo jiných větších objektech. Pro rostlinstvo na střeše se rozhoduje stále více majitelů domů. Kromě estetického vzezření zelené střechy lákají i dalšími pozitivními vlastnostmi. Jakými?

Zelená střecha chrání střešní plášť před mechanickým poškozením, UV zářením a vysokými teplotami. Obzvláště během aprílového počasí, kdy je běžné i krupobití, tak zelená nástavba dokáže ochránit nejedno obydlí,“ vyzdvihuje výhody střešní úpravy Pavel Přech, produktový manažer společnosti Knauf Insulation. Dále dodává, že montáž zelené střechy není nijak složitá a mnohdy netrvá déle než den. Důležité ale je, aby ji provedli odborníci.

Nazelenalé plochy střech nejsou ve veřejném prostoru ničím neobvyklým. Zejména v centrech měst můžeme již pár let vídat různé rostliny, které pokrývají svršky administrativních či industriálních budov. V poslední době se ale tento vizuálně atraktivní trend přenesl i do sféry běžného bydlení. Zelené střechy jsou totiž příjemným zpestřením monotónní betonové zástavby.

Zmenšují také teplotní výkyvy uvnitř domu. „Díky svým vlastnostem zelená střecha dokáže celoročně ovlivnit spotřebu energií. V dnešní době tak můžete dlouhodobě ušetřit na vytápění. Kromě tepelné izolace navíc funguje také jako zvukový izolant,“ dodává Přech. Přírodní střešní koberec je vhodný nejen pro novostavby, ale také pro rekonstruované objekty či nevyužité střechy garáží.

Zelená střecha Urbanscape od společnosti Knauf Insulation zadržuje více vody než tradiční zelené střechy s půdním substrátem. Díky tomu je její údržba nenáročná, protože se nemusí tolik zalévat. Nižší hmotnost zeleného koberce navíc nezatěžuje střechu. „Urbanscape se skládá z více kusů rozchodníků, což umožňuje vegetační vrstvě kvést delší část roku. Krásami zelené střechy se tak můžete kochat během všech ročních období,“ vysvětluje Přech.

Do moderní architektury dnes zelené střechy zkrátka patří. Kromě vylepšení vlastností budov především vracejí části klidné přírody zpět do uspěchaného městského prostředí.