Cime 3 kvartal 2024

Český zákazník? Je spíše konzervativní, barevným trendům příliš nepodléhá

Ať už jde o příchuť zmrzliny, druh pečiva nebo třeba přípravu kávy, Češi prosluli jako konzervativní spotřebitelé. Důvěřují osvědčeným výrobkům a značkám, rádi se řídí vlastními zkušenostmi. Známý fakt se ukazuje i při výběru barev, ty nejprodávanější odstíny nátěrových hmot se desítky let nemění a nic nenasvědčuje tomu, že tomu bude někdy jinak.

Obzvlášť v dnešní době pokračujícího stavebního boomu se na Čechy valí spousty reklam, které jim radí, jaké barevné odstíny zrovna frčí a čím by si měli natřít dřevostavbu, chatu, verandu, terasu či laťkové ploty. Jenže český spotřebitel trendům zpravidla nepodléhá. „Zákazníci důvěřují tomu, co mají vyzkoušené. Když přijde řeč na barvy na dřevo, u nás od nepaměti platí, že suverénně nejprodávanějším odstínem je palisandr, tedy taková ta klasická tmavě hnědá,“ říká Jana Nýčová, jež stojí v čele známého družstva Detecha.

V Novém Městě nad Metují se barvy vyrábějí už 65 let a léty osvědčené produkty si drží u zákazníků vysokou oblibu. Právě nátěrové hmoty tvoří rovných 70 procent tržeb Detechy, tedy zhruba 83 milionů korun. „Loni jsme zaznamenali meziroční nárůst o sedm procent a i první polovina roku 2019 přinesla dobré prodeje. Ty jsou nicméně závislé na počasí, náš sortiment zahrnuje především exteriérové barvy, a když přijde deštivější měsíc, pochopitelně se to na tržbách odrazí,“ vysvětlila Jana Nýčová, že v Deteše na rozdíl od zbytku republiky vítají nynější horké a suché dny.

Na českém trhu se výrazně prosazují s barvou na dřevo Karbolineum Extra, tradičním výrobkem s dlouhou historií. „Receptura se postupně upravuje a vylepšuje, dříve byla založená na fermeži, tedy polymerizovaném lněném oleji. Ta doba už je dávno minulostí, pozměnila se i nabídka odstínů. Palisandr kraluje, ale zákazníci mohou sáhnout i po modernějších světlejších odstínech jako jantar, ořech či pinie, které zdůrazňují přirozenou krásu a kresbu dřeva,“ přiblížila Jana Nýčová.

Hluboce smeká před vývojářským týmem v Deteše, který umí pružně reagovat na legislativní změny i potřeby trhu. „Zákony zakážou zpravidla něco, co stoprocentně fungovalo, a musí se najít alternativa. Ukázkovým příkladem je suřík, výborný červený antikorozní pigment, kterým je natřená i Eiffelovka. Suřík, známý také jako minium, má úžasné kvality, ale zároveň je kvůli olovu jedovatý. Používat se už nesmí. Vývojáři tak hledali adekvátní náhradu a to je vždy výzva. Žádné dvě látky nejsou stejné a nechovají se stejně,“ popisuje předsedkyně novoměstského družstva.

To, jak v Deteše reagují na potřeby trhu, ukazuje čerstvá inovace jejich prodejně velmi úspěšného nátěru na beton Epoxyban. Výsledný povrch je totiž lesklý a lidé se báli, že po něm uklouznou. „Výrobek samozřejmě má atest, že neklouže. Zákazníci se ale vícekrát ozvali, že jednoduše mají z lesklého betonu špatný pocit. Může se vám to zdát jako iracionální obava, ale my se řídíme heslem náš zákazník, náš pán a připravili jsme zajímavou novinku. Do nabídky zařadíme Epoxyban s polyethylenem, díky jehož přidání jsme docílili hrubší textury,“ vysvětlila Jana Nýčová.

Právě v barvách na beton je Detecha na tuzemském trhu jedničkou, bestsellerem je již několika generacemi prověřený Izoban. Jako další nátěrové hmoty z Nového Města nad Metují zaujme bezkonkurenčním poměrem ceny a kvality a také u něj opět platí, že lidé sázejí především na osvědčené odstíny. „Modrá na bazény, šedá na podlahy,“ popsala Jana Nýčová. Podle ní však i konzervativní český zákazník tu a tam sáhne po odvážnější barevné variantě.

Do Česka totiž z Ameriky dorazil trend černých bazénů a Detecha skvěle načasovala uvedení právě tohoto odstínu Izobanu. „Zavedli jsme černou kvůli tomu, že máme v nabídce žlutou na bezpečnostní šrafování. Chtěli jsme, aby si zákazník zvládl šrafování namalovat jen za použití našich produktů. Zároveň jsme, tak trochu nevědomky, spustili trend černých bazénů a lidé jsou z výsledku nadšení. Bazény působí velmi elegantně a efektně. Prodeje černého odstínu Izobanu předčily naše očekávání,“ potěšilo Janu Nýčovou.