husqvarna

CENTURY 21: Pozemky ke stavbě domu ve městech se ještě nevytratily

Pořizování vlastního bydlení je finančně nejspíše nejnákladnější položkou v životě každého člověka, který se pro tuto variantu rozhodne. Samotná stavba domu je náročná na čas i peníze, zvláštní kapitolou v této problematice jsou však pozemky. Ty totiž mohou cenově šplhat do závratných výšin, a to zejména v metropoli a krajských městech. Útěchou je, že tyto ceny v posledních čtvrtletích zaznamenávají oproti předchozím obdobím stagnaci.

Výběr pozemku se vyplatí neuspěchat a zvážit při něm všechny své priority. Samozřejmým kritériem je lokalita. Záleží na tom, zda preferujete spíše klidnější lokality či rušné město, pochopitelně to závisí na cenovém stropu. „Důležitá je také dopravní obslužnost. Vybírejte tak, abyste měli vše, co vy a vaše rodina k životu potřebujete, co nejblíže. Ohlídat se vyplatí příjezdové cesty, zajištěn by měl být příjezd po vlastní či obecní komunikaci. V některých případech je potřeba si zajistit tzv. služebnost neboli věcné břemeno průjezdu či průchodu přes cizí pozemek. Absence tohoto právního zajištění totiž může následné využití pozemku velmi zkomplikovat,“ Christopher Kottnauer, jednatel realitní sítě CENTURY 21. Pozemky pak také mívají v podmínkách výstavby například povolenou podlažnost, maximální zastavěnou plochu pozemku nebo vzdálenost stavby od sousedů. Na individuálním zvážení jsou pak velikost a svažitost.

Kupci jsou mladé rodiny

Kupci pozemků pro stavbu rodinných domů jsou pochopitelně zpravidla mladé páry ve věku 25−40 let, které zakládají, založily či plánují založit rodinu. Právě takové páry a rodiny nyní mohou zažádat o státní úvěr až do 2 milionů korun s úrokovou sazbou ve výši jednoho procenta a garantovanou dobou 20 let, výjimečně 25 let. Věková hranice pro žádost o tento úvěr je 36 let a celý projekt má za cíl podpořit mladé rodiny, které na komerční hypotéky nedosáhnou.

Růst cen pozemků se zastavil

„Co se týče cen pozemků, zaznamenáváme letos oproti minulým rokům stagnaci. Pokud letos k nějakému růstu dojde, bude to maximálně v jednotkách procent. Na cenu konkrétního pozemku pak mají vliv zejména dva faktory. Prvním z nich je lokalita v rámci města či obce, druhým pak začlenění pozemku v rámci územního plánu. Mluvíme-li pouze o pozemcích určených ke stavbě rodinných domů, pohybují se ceny řádově od několika set korun za metr čtvereční v izolovanějších lokalitách po několik jednotek až desítek tisíc za metr čtvereční v Praze,“ vysvětluje Christopher Kottnauer, jednatel realitní sítě CENTURY 21. Na cenu může mít vliv nejen lokalita, ale také zasíťování pozemku, čímž myslíme vodu, elektřinu, kanalizaci, plyn a telefon. Před nákupem pozemku je tak třeba si například rozmyslet, jakou energii chcete využívat k vytápění. Pozemek se většinou vyplatí kupovat již zasíťovaný, ceny za přívod energií totiž nejsou nízké a mohou vytvořit vysoké procento z celkového rozpočtu na stavbu.

Pozemků je stále dost i ve městech

Co do počtu pozemků mají stále města i menší obce co nabídnout. Zájemci mají na výběr jak v Praze, tak v lokalitách, které jsou od hlavního města vzdálené. V krajských a okresních městech si zájemci mohou vybírat zpravidla z desítek, výjimečně stovek pozemků. Nejlevnější z krajských měst jsou přitom Ústí nad Labem a Ostrava. „Mluvíme-li pak o poptávce po pozemcích, zpravidla kopíruje poptávku po nemovitostech obecně. Geograficky tak můžeme říci, že jde zejména o okolí velkých měst, případně rekreační oblasti,“ doplňuje Christopher Kottnauer z CENTURY 21.