Cime 1 kvartál 2024

Čedičová dlažba SKID PAN

Věděli jste, že vaše auto nejspíš získalo své jízdní vlastnosti mimo jiné i díky čedičové dlažbě ze Staré Vody? Jen velice málo lidí tuší, že na západě Čech nedaleko od Mariánských Lázní se vyrábí celosvětově používané čedičové dlažby, bez kterých by testování automobilů nebylo úplné. Právě speciální čedičové dlaždice SKID PAN se hojně využívají pro testovací okruhy a dráhy v automobilovém průmyslu i ve zkušebních ústavech.

Jak to celé začalo

Historie povrchu zkušebních drah z taveného čediče se datuje až do roku 1979, kdy Sdružení pro výzkum v automobilovém průmyslu ve Velké Británii (M.I.R.A.) kontaktovalo partnerskou společnost Greenbank Engineering Ltd., jejímž je Eutit akcionářem, načež tato spolupráce vyústila v první úsek testovací dráhy BASALTICE na zkušebním polygonu v Nuneatonu v Anglii.
Od té doby ušla firma Eutit s.r.o. dlouhou cestu. Konkurence dokázala zkopírovat design, ale nikomu se nepodařilo napodobit nekompromisní kvalitu a technologickou dokonalost. Díky kooperaci M.I.R.A., Greenbank Engineering Ltd. a specialistů z Eutitu se čedičové dlaždice SKID PAN staly v automobilovém světě standardem. Pro přední výrobce automobilů a pneumatik dlouhodobě představují nepostradatelnou součást vývoje.

Precizní jako drahokam


Česká firma EUTIT s ročním obratem přesahujícím 200 milionů korun dodává speciální čedičový povrch do celého světa, přičemž většina povrchů je distribuována v doslova vybroušeném, leštěném designu za využití diamantových nástrojů, a to ve spolupráci s renomovanými japonskými partnery. Každá dlaždice, která opustí výrobu, je známkou mimořádně precizního zpracování.

Na základě požadavků investora se leštěné nebo neleštěné čedičové dlaždice v praxi instalují na vybranou část zkušební dráhy. Cílem je, aby povrch dráhy při namočení dokonale imitoval ledovou plochu. Na tomto povrchu jsou následně zkoušeny jízdní vlastnosti motocyklů, osobních, užitkových a nákladní vozů, autobusů, pneumatik i elektronických a brzdných systémů.

Pro rovné úseky testovacích drah se vyrábí základní varianty dlaždic o rozměrech 200 × 200 mm nebo 200 × 250 mm. Pro oválné části drah se využívají speciální obdélníkové dlaždice vyráběné v mnoha rozměrech pro zajištění instalace plynulého oblouku.

Podle typu testovaných vozidel a zatížení dráhy jsou čedičové dlaždice vyráběny o dvojí síle odlitku (32 mm a 40 mm).

Automobilky, výrobci motocyklů i dodavatelé jednotlivých dílů se neobejdou bez pravidelného testování svých výrobků. Výsledky testů musejí být dlouhodobě srovnatelné jak u výrobků jednoho výrobce, tak mezi různými výrobci, aby vyhověly mezinárodním standardům.

Těmto požadavkům plně vyhovuje právě tavený čedič, který se vyznačuje trvalou a konstantní otěruvzdorností i hladkostí povrchu.

Individuální řešení pro celý svět   

Leštěná dlaždice SKID PAN je velice sofistikovaný produkt. Unikátní dlaždice je leštěna vždy s důrazem na individuální požadavky projektanta, který určuje požadovaný koeficient využití adheze či koeficient brzdné síly (US standard) celé dráhy, případně ve specifických jednotkách BPN (British Pendullum Number). Zároveň je nutné, aby dlaždice splňovaly přísné požadavky na odvádění vody, která smáčí povrch dráhy.

Instalace leštěné dlaždice probíhá shodně jako u dlaždice neleštěné – pokládkou na speciální betonový povrch - či speciální metodou „panelů“.

Dlaždice SKID PAN vyrobené v Eutitu jsou používány na zkušebních drahách prakticky všech světových výrobců motocyklů, automobilů, pneumatik a brzdných systémů již od roku 1982. Za poslední roky byly české čedičové dlažby SKID PAN instalovány na drahách mnoha světoznámých firem. Uveďme tedy alespoň nejznámější jména:

Automobily a motocykly – Toyota, Suzuki, Honda, Mitsubishi, Nisan, Isuzu, Daihatsu, General Motors, Harley Davidson, Daimler, Ford, Chrysler, Volvo, VW, Bosch, Hyundai, Kia Motors, Hino, Mahindra, Changan. Na seznamu nechybí ani tradiční výrobci osobních a nákladních vozů Škoda Auto a Tatra Truck.

Mercedes-Benz – zkušební a technologické centrum Immendingen (2019)

Akebono -  Japonsko - brzdové systémy

GT Tires, Hankook - Indonésie - pneumatiky  

NATRIP - Indie - státní zkušební institut CATARC - Čína - centrální zkušební institut

CATARC - Čína - centrální zkušební institut

Nejen pro automobilový průmysl

Zajímavostí je, že většina zkušebních polygonů v automobilovém průmyslu je před očima veřejnosti pečlivě ukryta a střežena, protože se zde testují prototypy vozů.

Čedičová dlažba SKID PAN však nabízí široké možnosti využití i nad rámec automobilového průmyslu. V České republice ji mohou používat výcviková centra autoškol nebo například centra pro výcvik profesionálních řidičů záchranných složek a sanitek po vzoru švýcarského Safenwilu. Ve Finsku funguje SKID PAN jako speciální dráha pro výcvik řidičů speciálních a vojenských vozidel PRT Testirata.

Ve školách smyku by pak mohly čedičové dlažby SKID PAN nahradit povrchy opatřené různými nátěry, které je nutno často obnovovat.

Vyjádříme-li nedostižnou kvalitu speciálních čedičových dlaždic od firmy Eutit v číslech, dostaneme více než 130 000 čtverečních metrů dlažby úspěšně instalované od roku 1980 na zkušebních drahách po celém světě.

EUTIT s. r. o.

č. p. 196, 353 01 Stará Voda,

telefon: +420 354 789 106,

linka: 111, 150

E-mail:  eutit@eutit.cz

www.eutit.cz

Pomocí QR kódu zhlédněte video: čedičová dlažba SKID PAD