husqvarna

Lékařská fakulta v Plzni se stěhuje do nového, univerzita prodá tři její budovy

Plzeň 26. července (ČTK) - Univerzita Karlova nabízí v Plzni k prodeji budovu děkanátu své lékařské fakulty v Husově ulici a památkově chráněné objekty Pavlova ústavu a Procháskova ústavu na Severním Předměstí. Lékařská fakulta se totiž v létě stěhuje do nového univerzitního kampusu za 1,5 miliardy korun, a nebude tedy potřebovat všechny budovy rozeseté po celém městě, v nichž dosud působí. Zájem o nemovitosti neměla žádná další fakulta nebo jiná součást univerzity, proto jdou do prodeje. Objekty chce fakulta využívat do konce roku, pak budou volné, řekla dnes ČTK mluvčí fakulty Barbora Černíková.

Za 40,5 milionu korun je v nabídce realitní kanceláře budova děkanátu, postavená v roce 1908. Nabídková cena za Pavlovův pavilon v Lidické ulici, postavený v roce 1924 uznávaný architektem Hanušem Zápalem, je 113,7 milionu korun. Za Procháskův pavilon v Karlovarské ulici, postavený v roce 1930 jako dětský domov, chce univerzita 93 milionů korun.

Univerzita budovy včetně předpokládané kupní ceny inzeruje samostatně. "Konečná kupní cena bude předmětem jednání, v případě více zájemců však bude kupní cena stanovena na základě výběrového řízení formou aukce prostřednictvím elektronického portálu nebo zadáním organizace aukce specializované aukční firmě," uvedla Černíková.

Univerzita si nejdříve prozkoumala trh potenciálních zájemců a požádala o zpětnou vazbu renomované investory se zkušenostmi z podobných transakcí. Univerzita Karlova je tak připravena zájemcům poskytnout potřebnou dokumentaci k budovám i osobní prohlídku nemovitostí.

Nový univerzitní kampus se začal stavět koncem roku 2019. Od nového akademického roku v něm bude studovat všech zhruba 2000 českých i zahraničních studentů fakulty. V novém univerzitním areálu na dohled o fakultní nemocnice již dříve vznikly objekty, v nichž pracují teoretické ústavy a výzkumné Biomedicínské centrum.