husqvarna

Kraj se kvůli suchu a pandemii zatím nepustí do Světa záchranářů

Lysá nad Labem (Nymbursko) 29. května (ČTK) - Středočeský kraj se zatím nebude pouštět do projektu Svět záchranářů, který má školáky i dospělé připravovat na krizové situace. Není pro hejtmanství prioritou, odkládá se kvůli dopadům koronavirové pandemie i problémům se suchem, řekla dnes ČTK Helena Frintová z krajského úřadu. S vybudováním středisek v Lysé nad Labem na Nymbursku a Zaječově na Berounsku nesouhlasí část místních. V Lysé by byl podle kritiků zničen mokřad, který je biologicky i vodohospodářsky cenným územím s výskytem ohrožených živočichů.

Frintová uvedla, že lokalitu v Lysé nabídlo Středočeskému kraji město a k záměru byla loni zpracována ideová studie, o níž se mělo ještě diskutovat. "V současné době, kdy jsou v kraji řešeny výzvy související s hydrologickým suchem a v kontextu negativních očekávání ve vývoji ekonomické situace související s dopady pandemie covid-19, ale není projekt Světa záchranářů pro kraj prioritou. Pokračování v něm se tak posunulo minimálně o dva roky," řekla Frintová.

Výstavba každého cvičiště měla podle dřívějších odhadů vyjít na 200 milionů korun. V areálu má být například místnost, v níž bude hořet, lanové centrum, dopravní hřiště nebo vodní plocha. Opozice záměr podporuje, ale mělo by se podle ní stavět jinde. "Nechápu, proč kraj nevyužije některé z desítek brownfieldů, které hyzdí středočeský venkov," uvedl předseda středočeských zastupitelů za STAN Věslav Michalik.

Proti výstavbě na mokřadu v Lysé je i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). "Dostali jsme podnět, že v Lysé nad Labem chtějí zastavět mokřad. V době sucha ale vodu v krajině potřebujeme víc než dřív. Budeme proto jednat s krajem i s městem, aby pro záchranářský park našlo jiné místo a mokřadu zajistilo zákonnou ochranu," uvedl na twitteru. Mluvčí Brabcova úřadu Petra Roubíčková uvedla, že ministerstvo městu navrhne, aby mokřad zaregistrovalo jako významný krajinný prvek podle zákona o ochraně přírody a krajiny, což zajistí jeho ochranu do budoucna. Dodala, že posudek Agentury ochrany přírody a krajiny potvrdil, že lokalita má významnou schopnost zadržovat vodu v krajině.

Hejtmančin náměstek Miloš Petera (ČSSD) už dřív nevyloučil, že se areál v Lysé přemístí. Frintová uvedla, že pokračování v projektu se neobejde bez posouzení změny územního plánu včetně vlivu na životní prostředí (EIA). Proto podle ní není ještě vypracován projekt, podepsána smlouva ani zahájeno stavební řízení. "Připomínky ochránců přírody by musely být brány v úvahu a prostřednictvím EIA vypořádány," dodala.

Starosta Zaječova Vladimír Havlík (ANO) dnes ČTK řekl, že v jeho obci má projekt odpůrce i příznivce, příznivců je podle něj víc. Stavět se má u kamenolomu, kde je už teď značná dopravní zátěž. "Nějaké čtyři autobusy to asi nezhorší," uvedl Havlík. Projednává se změna územního plánu. Byl by rád, kdyby aspoň jedno středisko ve středních Čechách vzniklo. Podotkl, že Svět záchranářů funguje v Karlových Varech a o jeho programy je zájem.