Cime 3 kvartal 2024

Italská policie provedla razie kvůli pádu janovského mostu

 

Janov 10. prosince (ČTK) - V rámci vyšetřování okolností tragického pádu mostu v Janově provedla nyní italská policie razie v sídle provozovatele dálniční sítě Autostrade per l'Italia (ASPI) a její dceřiné firmy SPEA, která dohlíží na bezpečnost staveb. Dnes o tom informovala agentura APA. Při neštěstí loni přišlo o život 43 lidí, dosavadní vyšetřování ukazuje na závažná bezpečnostní pochybení. Vlastníkovi obou společností, holdingu Atlantia, v důsledku hrozí, že přijde o koncesi na provoz dálnic.

Dálniční Morandiho most v Janově se loni v srpnu zřítil v délce 100 metrů. Tragédie vyvolala obavy o bezpečnost mostů v italské dálniční síti. Uvedené firmy čelí podezření, že falšovaly dokumenty o bezpečnostních kontrolách na mostech před neštěstím i po něm. Podle zjištění italského tisku byly už od roku 2014 obeznámeny s rizikem zřícení stavby. Tři zástupci firmy proto skončili ve vazbě, desítky dalších manažerů úřady vyšetřují.

Vláda premiéra Giuseppe Conteho chce do konce prosince dokončit vyšetřování, které má za cíl určit, zda bude společnosti ASPI odebrána licence na provoz dálniční sítě měřící 3500 kilometrů. Na odejmutí koncese naléhá zejména vládní Hnutí pěti hvězd.

Atlantia tvrdí, že se ničeho nezákonného nedopustila a odebrání licence se snaží bránit. Nedávno ASPI představila plán, který předpokládá investice do údržby mostů, viaduktů a tunelů ve výši až 500 milionů eur (12,8 miliard korun). Zachováním koncese Atlantia dříve podmiňovala svou účast na záchraně zadlužených aerolinek Alitalia. Koncem listopadu se ovšem z chystaného konsorcia, jež mělo leteckou společnost v potížích převzít, stáhla.