Komatsu potřebuju bagr

Vymalovat nebo vytapetovat? Vyzkoušejte obojí!

Také vás už nebaví dívat se několik let na stejnou barvu kuchyňských stěn? Představujete si, jak skvěle by vypadal váš obývák s novými tapetami? Jestli chcete změnit vzhled vašeho domova kompletně nebo i jen trochu, není nic snazšího než popadnout malířský váleček, nastříhat tapety a pustit se do práce! Vaši vysněnou barvu nebo tapetu s dokonalým vzorem si můžete vybrat i v projektových marketech Hornbach.

 

Příprava stěn je základ

Pokud jste na stěnách měli ještě staré tapety, na nic nečekejte a zbavte se jich, nejlépe pomocí odstraňovače tapet. Stěnám neuškodí ošetření penetračním nátěrem, který se postará o sjednocení savosti podkladu. Pokud na stěně objevíte skvrny od vody nebo rzi, přetřete takovou stěnu izolační barvou nebo izolačním penetračním nátěrem, zamezíte tak pronikání skvrn na povrch a možnému poškození nových tapet. Jakékoliv praskliny nebo díry předem vyspravte tmelem či sádrou.

 

„Při stříhání tapet myslete na to, že je zapotřebí nechat jejich okraje alespoň o 10 centimetrů delší než je rozměr stěny. U tapet se vzorem se potom jejich střih posouvá u každého druhého pruhu o polovinu spoje dále,“ radí Tomáš Tiurin z projektových marketů Hornbach. Lepidlo nanášejte na jednu tapetu po druhé, nikoliv najednou. První pruh tapet srovnejte s pomocí olovnice, abyste se ujistili, že bude skutečně svislý. Pracovat začněte v rohu místnosti na straně s oknem a vždy na světelné straně.

 

První tapetu nalepte s malým odstupem od stropu, abyste ji mohli případně ještě zarovnat a přitlačte ji rovnoměrně od středu do stran s pomocí tapetovacího kartáče. Ještě před zaschnutím lepidla pak tapetu zkraťte na správnou délku. Spoje mezi tapetami uhlaďte válečkem. Další tapety přidávejte podle svislých hran předchozích tapet. Rady pro tapetování stropu a v rozích naleznete na webových stránkách http://www.hornbach.cz.

 

Při malování si dobře rozmyslete barvy a odstíny

Volbou vhodného barevného odstínu můžete ovlivnit výsledné vnímání prostoru, např. co do velikosti můžete pokoj zvětšit využitím světlých odstínů ze studeného barevného spektra a nátěrem všech ploch jednou barvou. Naopak teplými barvami můžete docílit vyrovnání chybějícího slunečního světla a místnosti tak pocitově zmenšit a zútulnit. Pro tento účel jsou ideální tmavší odstíny oranžové nebo hnědé barvy – pamatujte ale, že všeho s mírou, jako vyvážení výrazných barevných tónů na stěnách můžete využít bílého stropu a doplňků v tlumených tónech. „Například u novostaveb se stropy často malují světlejším tónem než stěny pro optické zvýšení místnosti, zatímco u starších budov s vysokými stropy se volí postup opačný,“ vysvětluje Tomáš Tiurin.

 

Než se pustíte do malování, zakryjte nábytek malířskou fólií, menší kusy pokud možno odneste jinam. Těžké kusy nábytku umístěte doprostřed místnosti. Fólií zakryjte i podlahu a všechny povrchy, které se nebudou malovat, oblepte malířskou páskou. Vypínače a zásuvky nejlépe odmontujte a po zaschnutí barvy opět přimontujte na své místo – dbejte ale své bezpečnosti a předem vždy vypněte přívod proudu! Nezapomeňte stěny zbavit prachu a nečistot, jinak by na nich barva nedržela.

 

 

Nejdůležitějším pravidlem při malování je aplikace rovnoměrné barevné vrstvy. Proto s válečkem po namočení v barvě nejprve přejeďte přes stěrací mřížku, aby se barva na válečku rozprostřela rovnoměrně. Začněte vždy od stropu. Svislé plochy začínejte od rohů, na které použijte plochý štětec nebo váleček do rohů.

 

Na větší plochy použijte váleček, avšak dbejte na to, aby byla barva předupravených ploch stále mokrá a nepřetírali jste již suchý nátěr. Barvu na stěny nejdříve nanášejte křížem krážem a až při druhém „kole“ postupujte pravidelně a svisle. Sami jste se tedy přesvědčili, že proměnit domov podle vašich představ není vůbec složité.

 

TIP: Praváci by měli stěny malovat zprava doleva, leváci zleva doprava –proč? Aby měli volnou ruku na straně ještě nenatřených ploch.