Komatsu potřebuju Bagr

Starší rodinné domy zlevnily meziročně od 1 do 10 procent, nejvíce v Brně

Ceny starších rodinných domů jsou meziročně nižší o jedno až deset procent. Analýza společnosti FérMakléři.cz ukázala největší zlevnění metru čtverečního v Brně, a to o zhruba 7 400 korun. Lidé tak začátkem roku v tomto městě mohli koupit starší dům o rozloze 150 m2 o 1 115 250 korun levněji než loni. V Praze šly ceny dolů meziročně o 4 procenta. Srovnání ukázalo ovšem už i meziroční cenové růsty, a to v Ostravě o 5 procent a v Olomouci o 1 procento. V kvartálním pohledu pak ceny už rostly ve více městech.

V Praze se začátkem tohoto roku prodávaly starší domy za 96 300 Kč za m2. Tou stejnou dobou před rokem se ceny pohybovaly kolem 100 100 Kč za m2, lidé tedy kupovali dům o rozloze 150 m2 o více než půl milionu korun dráž. Analýza ukázala meziroční zlevnění starší domů i v dalších krajských městech. V Brně činila úspora na koupi staršího domu 10 procent, což znamenalo cenu nižší o 1,1 milionu korun oproti nemovitosti stejné rozlohy kupované loni. “Pokles ceny mohli zaznamenat i kupci starších domů v Hradci Králové, a to z necelých 66 tisíc korun za metr čtvereční na 60,4 tisíc korun, čili o 8 procent. Naopak v Ostravě domky už i meziročně zdražily o 5 procent a v Olomouci a v Ústí nad Labem o 1 procento,” uvedl Lumír Kunz, jednatel společnosti FérMakléři.cz.

Analýza cen starších domů po rekonstrukci v kvartálním srovnání ukázala už ve větším měřítku růsty cen. Oproti konci loňského léta touto optikou zažilo největší pokles ještě Ústí nad Labem (- 3 %) a České Budějovice (- 3 %). V Brně pak ceny mezi kvartály klesly o 1 %. Řada měst ovšem už zdražovala. Zdražení se týkalo především Olomouce (6 %) a Ostravy (4 %), vyplývá z analýzy společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než 100 realitními makléři z velkých i malých realitních kanceláří napříč celou Českou republikou.

Zdá se, že i pokles cen starších domků se ve většině měst zastavil a ceny se odrážejí ode dna. Trh ale stále čeká na rozhodující impulz, a tím by mohly být levnější hypotéky, jakmile se úrokové sazby vrátí pod 5 procent,“ domnívá se Lumír Kunz, jednatel společnosti FérMakléři.cz, podle něhož je trh nyní nakloněn nakupujícím. „V současnosti je poptávka utlumena, takže je z čeho vybírat, kupující není pod tlakem a existuje i prostor vyjednat si lepší cenu,“ dodává Lumír Kunz. Tato situace se ale v průběhu roku zřejmě zcela otočí. Ruku v ruce s poklesem sazeb bude růst zájem o hypotéky, a tedy i nákup nemovitostí. Již nyní můžeme pozorovat vyšší objemy sjednaných hypoték – z dat ČNB vyplývá, že měsíční objemy hypotečních úvěrů poskytnutých bankami byly v závěru loňského roku nejvyšší za poslední rok a půl. Stále jsou to však jen asi dvě třetiny běžného stavu. „S oživením realitního trhu se naopak situace obrátí ve prospěch prodávajících, protože ceny opět poletí nahoru. Kdo s prodejem nemovitosti vyčkával na lepší dobu, pro toho zřejmě nastane vhodná konstelace už v tomto roce,“ předpokládá Lumír Kunz.