Cime 3 kvartal 2024

Pergoly - a jak na ně. Vsaďte na rady odborníků z firmy VETAS

Pergoly jsou dřevěné stavby, které společně s altánky, besídkami, čajovými domky a zahradními chrámky patří mezi tradiční zahradní stavby. Nejen okrasné, ale především účelné. Často slouží jako elegantní přístřešek pro odpočinek, grilování a trávení příjemných chvilek s přáteli; současně mohou plnit i funkci účinné opory k popínavým rostlinám a vinné révě. Někdejší symboly luxusu se staly dnes běžně dostupným prvkem zahradní architektury. Kam je umístit? Z čeho je postavit? Čím je zastřešit? Odborníci na tyto stavby ze společnosti VETAS vám přinášejí pár základních rad a tipů, které vám mohou ušetřit trochu času, pár peněz a snad i nervů.

 

Místo pro pergolu, její funkce, velikost a tvar

Je třeba si předem ujasnit, jaká má být budoucí funkce pergoly a k čemu ji chcete primárně využívat, než ji postavíte na zvoleném místě.

Pergolu můžete postavit buď jako pokračování původního objektu (např. zastřešení terasy těsně vedle domu) nebo ji zbudovat jako samostatně stojící stavbu umístěnou v prostoru zahrady. Obě varianty vám poskytnou příjemné zastíněné nebo kryté posezení.

Výhodou pergoly nebo zastřešené terasy, která je dveřmi spojená s vnitřním prostorem (nejčastěji s kuchyní nebo obývacím pokojem), je blízkost prostředí a technických zařízení, která  zejména při servírování jídla a pití  přijde nesmírně vhod. Trmácet se s plnými podnosy někam doprostřed rozlehlé zahrady není zrovna ideální. Jen dodejme, že typ pergoly stojící v těsné blízkosti obydlí by měl  být v souladu jak se vzhledem stávající budovy, tak s prostředím přilehlé zahrady.

Na druhé straně může mít pergola převážně estetickou funkci a být okrasným prvkem zahrady. Zejména, když je např. schopna vytvářet optický předěl okrasné zahrady od zeleninových záhonků. V tomto případě stačí zvolit jednoduché provedení s vestavěnými mřížkami, které jsou porostlé popínavými rostlinami.

S volbou funkce, vhodného místa a prostředí samozřejmě souvisí i velikost pergoly. Jiné nároky klademe na zahradní pergoly u chaty či chalupy, jiné na pergoly ve vilkové zástavbě. Je na každém z nás, jaký typ stavby zvolí: zda malou či velkou, masivní nebo odlehčenou, zda s konstrukcí jednoduchou nebo složitou. Vezměte v úvahu, jestli budete chtít do pergoly sezení a pro kolik by mělo být osob. Dobře zvažte, zda chcete umístit dovnitř gril nebo krb. Ani tvar pergoly dnes není limitován: můžete mít pergolu s obdélníkovým či čtvercovým půdorysem, můžete si vybrat třeba i moderní půlkruhový půdorys.

 okchrl3z86kszmwpkm4f.jpg

Nač si dát pozor

Stabilitu konstrukce nejvíce ovlivňují  nosníky, na nichž pergola stojí. Podstatné je zejména jejich pevné spojení s terénem. Zaměřte se na kvalitu kování, do kterého jsou sloupky připevněny. Jako každé jiné dřevěné stavby i pergoly musí být pečlivě chráněny proti vodě. Pokuste se tedy umístit nosné sloupky pergoly do výšky aspoň 15 cm nad okolní terén. Dejte si dostatečně záležet také na zavětrování, které se provádí buď formou tradičních pásků nebo pomocí moderních ocelových spojovacích prvků.

 

Materiál

Nejpoužívanějším materiálem pro stavbu pergoly je dřevo jehličnatých stromů. Nejlepší je borovice, díky vyššímu obsahu smolných látek dlouho odolává povětrnostním vlivům. Podobně jako dřevo kanadského cedru, které prakticky nepotřebuje žádnou impregnaci vůči hmyzu ani dřevokazným houbám. Pokud hodláte postavit velkou, pevnou a bytelnou samostatně stojící pergolu, použít můžete cihlové nebo kamenné sloupy, které dobře udrží těžké dřevěné překladové trámy. Pro montážní a spojovací prvky zvolte nerez materiál nebo povrchově dobře ošetřený kov.

 

Zastřešení

Chcete-li si dlouho užívat hotové stavby, a to nejlépe i v ročním období, kdy je venku trochu větrno a o nějakou tu kapku deště není nouze, zkuste si představit výhody zastřešené terasy nebo pergoly. Při chybějícím zastřešení nejenže trpí samotná konstrukce, ale také veškerá plocha, na níž stavba stojí - ať je to dlažba, beton nebo třeba podlaha z dřevěných nebo dřevoplastových prken. Zvýšené nároky na ochranu a údržbu dřeva jsou nejen drahé, ale také časově náročné. Zastřešení (např. z průhledné polykarbonátové krytiny, ze sklolaminátu nebo s použitím různých střešních krytin) a zastínění přidají vaší pergole nejen další funkce a možnosti využití tohoto prostoru, ale také krásu a dlouhou životnost.

 

Ať již jste rozhodnuti přistoupit ke stavbě pergoly svépomocí nebo se s důvěrou obrátíte na profesionály, kteří již mají dlouhou řadu realizovaných staveb za sebou, inspirací vám mohou být stránky www.vetas.cz.