husqvarna

Dva týdny po rekordní noci padnou na D1 další dva mosty

D1, EXIT 168 Devět křížů / EXIT 178 Ostrovačice, 30. dubna 2020

Stavební společnost Metrostav pokračuje v modernizaci úseku 23 dálnice D1 mezi exity 168 Devět křížů a 178 Ostrovačice. Dva týdny po rekordní demolici tří mostů a výstavbě jednoho provizorního nadjezdu půjdou k zemi další dva mosty na km 170,7 a 172,2. Noční uzavírka z pátku 1. května na sobotu 2. května nabídne podobnou podívanou: Stavbaři Metrostavu postupně snesou oba mosty na podkladový polštář, rozdrtí konstrukci na stavební suť a po vyčištění jízdních pásů dá Policie ČR pokyn k obnovení provozu. Dálnice bude v úseku km 168 – km 178 uzavřena od 21:00 do 11:00 v obou směrech.

„Za normálních okolností se tyto demolice provádějí při víkendových uzavírkách. Po dohodě s ŘSD jsme však akci uspíšili, abychom využili mírného svátečního provozu. Pro řidiče je navíc komfortní, že objízdná trasa vede v tomto případě takřka paralelně s uzavřeným úsekem,“ Jiří Zapadlo, vedoucí projektu z Metrostavua dodává: „Ke třem sneseným nadjezdům v polovině dubna jsme nyní přidali další dva. Celkem jsme jich tedy zvládli za dva týdny pět! Tolik mostů jsem za tak krátké období ještě nezboural.“

Demolice bude provádět 15 bagrů s hydraulickými nůžkami a kladivy a na 70 pracovníků. Na odvezení přibližně 350 kubíků betonu z každého mostu by mělo stačit 10 nákladních aut. Předrcený materiál bude následně použit na zásypy při rekonstrukci.

Modernizace úseku 23 začala v březnu jako poslední z letos probíhajících staveb na D1, kterých je celkově sedm. Kromě snesení pěti nadjezdů zahrnovaly dosud odvedené přípravné práce provizorní opravy před stavbou a rozšíření vozovky. V následujících dnech začne modernizace středního dělicího pásu.

Úsek 23 dálnice D1 mezi Devíti kříži a Ostrovačicemi měří 10,3 km a patří k těm nejvíce poškozeným. Vždyť původní cementobetonový kryt letos slaví už 50. narozeniny! Cílem projektu je rozšířit stávající komunikaci a kompletně rekonstruovat její povrch, dálniční most, nadjezdy a další objekty. Součástí stavby je také vybudování dvou zcela nových nadchodů pro zvěř. Veškeré nové mostní konstrukce jsou přitom dimenzovány tak, aby umožnily případné rozšíření dálnice o další jízdní pruh v každém směru. Zakázku za více než 1,7 miliard korun realizuje společnost Metrostav.