Přerov 27. srpna (ČTK) - Na 320 milionů korun vyčíslili obyvatelé přerovské místní části Dluhonice kompenzace za stavbu dálnice D1, která zasáhne do jejich obce. Kompenzace zahrnuje například vybudování cyklostezky a nové lávky, investici do rozvojových území či opravu chodníků a komunikací. K sepsání požadavků za újmu způsobenou umístěním dálnice D1 do obydlené části je loni v listopadu vyzval premiér Andrej Babiš (ANO). Dálniční úsek z Říkovic do Přerova, který má vést přes Dluhonice, je posledním chybějícím úsekem na D1 z Prahy přes Brno a Ostravu do Polska.
Své požadavky sestavily Dluhonice na základě ankety mezi obyvateli a veřejné schůze, seznam byl zaslán na Úřad vlády premiérovi. "Nebylo nám dopřáno sluchu, trasa dálnice se nezměnila, byli jsme přitom přesvědčeni o tom, že přetrasovat to šlo. Nechceme však dálnici bojkotovat, proto jsme sepsali kompenzace, ke kterým nás premiér vyzval," uvedl při pondělním přerovském zastupitelstvu předseda místní části Oldřich Boráň.
Podle něj seznam vyplývá z požadavků zdejších obyvatel. Zahrnuje například finanční kompenzace všem majitelům rodinných domů, kteří jsou v tzv. ochranném pásmu dálnice či vybudování nového rodinného domu jako náhradu za dům, který půjde kvůli stavbě dálnice k zemi. Dluhoničtí žádají také vybudování cyklostezky z Přerova do Dluhonic kolem řeky Bečvy i stezky s napojením na Dluhonské mosty či aktualizaci urbanistické studie v rozvojovém území Za Humny a Na Trávníčku. To by mělo umožnit výstavbu rodinných domů zejména pro lidi postiženými stavbou D1. Podstatná část peněz by však měla jít do opravy chodníků, komunikací i veřejného osvětlení. Zvažuje se také vybudování náhradního hřiště.
Podle Boráně by měla jít převážná část nákladů ze státního rozpočtu. "Máme představu takovou, že velká část nepůjde z rozpočtu města. My jsme také jeho částí a nechceme, aby na to město doplácelo," uvedl Boráň. Přesto má z nároků Dluhonic řada zastupitelů obavy. Padly názory o nereálnosti požadavků, zátěži města i o tom, že ostatní místní části budou znevýhodněny. "Je mi jasné, jak na tom Dluhonice jsou, přesto si myslím, že by měly prokázat soudnost a uvědomit si nereálnost toho, co požadují," uvedla městská zastupitelka Helena Netopilová (Společně pro Přerov).
Kvůli stavbě D1 kritizovali Dluhoničtí především zásah do jejich zastavěného území. Odklonění dálnice východním směrem a její posunutí zhruba o 150 metrů prosazovali také ekologičtí aktivisté. Premiér Babiš loni v listopadu při návštěvě Dluhonic uvedl, že trasa mohla být v minulosti vyprojektována u Dluhonic jinak, zdůraznil však, že začít pracovat na nové by kromě zpoždění znamenalo prodražení investice o miliardu. Kompenzace od státu by podle něj měly zmírnit dopad stavby.