husqvarna

Charita Svitavy chce za 70 milionů korun postavit prostory pro část svých služeb

Svitavy (ČTK) - Charita Svitavy by chtěla vybudovat nové prostory pro některé své služby. Plánuje postavit jednu budovu určenou pro pečovatelskou službu a další, kterou by využívalo centrum denních služeb. Celkové náklady odhaduje na 70 milionů korun. V současnosti pečovatelská služba sídlí v pronajaté budově v Lánech, kde bojuje se stísněnými prostory i nedostatkem míst pro parkování, řekla ČTK ředitelka svitavské Charity Vendula Kouřilová.

"Charitní pečovatelská služba by se tam přestěhovala kompletně celá, protože teď je v úplně nevyhovujících podmínkách. Pečovatelská služba je velká, kromě Svitav jezdíme do 17 okolních obcí a mimo terénu obhospodařujeme takový penzion, bývalý dům s pečovatelskou službou," uvedla Kouřilová.

Charita plánuje také postavit další budovu pro centrum denních služeb Světlanka. Přestěhovalo by se do ní odloučené pracoviště s dílnami, například výtvarným ateliérem, dřevodílnou a šicí dílnou, kterým dosavadní malé prostory, jež nejsou bezbariérové, nepostačují. V části objektu by sídlilo i vedení organizace. Původní budovu, kterou město opravuje, by charita neopustila.

Charita by potřebovala získat na výstavbu dotace z Národního plánu obnovy. Na každou budovu chce požádat o 30 milionů korun, zbývajících deset milion korun by uhradila z vlastního rozpočtu. Město již se záměry souhlasilo.

Budovy by měly stát v části Lány, kde již ve Felberově ulici existuje dům s pečovatelskou službou. Pozemky jsou určené pro sociální služby, část město charitě podle smlouvy o budoucí kupní smlouvě prodá a vybuduje i příjezdovou komunikaci.

V budoucnu by charita v lokalitě chtěla postavit ještě objekt pro domácí zdravotní péči. "Tím pádem bychom opustili všechny budovy kromě Světlanky. Všude jsme v nájmu, vlastní nemáme," řekla Kouřilová.