Mercedes

Č. Krumlov víc podpoří byty pro seniory, lidi s postižením či mladé rodiny

Český Krumlov 23. června (ČTK) - Český Krumlov chce svůj bytový fond nově přednostně rozšiřovat o sociální bydlení, tedy byty pro seniory, lidi s postižením, mladé rodiny s dětmi či samoživitele. Zvýší také počet bytů, které pronajímá v historickém centru, aby v jádru města žilo víc lidí. V areálu bývalých kasáren Vyšný, kde vznikne nová čtvrť až pro 3000 lidí, chce vytvořit hlavně nájemní bydlení. Vyplývá to z návrhu bytové politiky, který dnes schválili zastupitelé. Pro hlasovalo 13 přítomných, proti nikdo, jeden se zdržel.

"Nedostatečná nabídka bydlení patří dlouhodobě k největším problémům našeho města. Je i jednou z hlavních příčin téměř desetiprocentního poklesu trvale bydlících obyvatel v porovnání s počátkem devadesátých let. Důvodů nedostatku bytů a úbytku obyvatel je řada. Jednou specifickou krumlovskou příčinou je proměna bytových prostor určených k trvalému bydlení na prostory ke krátkodobému ubytování, což souvisí s dlouhodobou orientací města na cestovní ruch," uvedl místostarosta Josef Hermann (KDU-ČSL).

Za roky 2010 až 2019 evidují statistici v Krumlově záporné saldo migrace, minus 676 lidí. Zatímco v roce 2001 žilo ve městě 14.443 lidí, nyní je to kolem 13.000 obyvatel. Krumlov chce jejich počet zvýšit, k tomu jsou podle radnice nutné nové byty a cenově dostupnější bydlení. Město vlastní nebo spoluvlastní 385 bytů, všechny v bytových domech. Podle údajů Českého statistického úřadu z roku 2011 je v Krumlově 4376 bytů v bytových domech.

Příští rok na jaře chce město schválit nový územní plán, v němž zvětší plochy pro stavbu nových bytů. Další snahy souvisí s areálem někdejších kasáren Vyšný, kde vznikne nová městská čtvrť Nový Dvůr a do 30 let by tam mohlo žít až 3000 lidí. Až bude město povolovat stavbu nových bytů a jednat s developery, bude usilovat o to, aby tam bylo dost nových nájemních bytů. V areálu budou bytové i rodinné domy, radnice plánuje i domov pro seniory se 120 lůžky.

Změny se dotknou i firmy Českokrumlovský rozvojový fond, kterou vlastní město a která se stará o 56 bytů v historickém centru. Město se zaměří na to, aby stoupl počet bytů, jež v centru pronajímá. Cílem je zvýšit tam počet bydlících lidí.

Český Krumlov, v němž žije asi 13.000 lidí, má letos rozpočet s příjmy 445,7 milionu, výdaji 537,9 milionu a schodkem 92,2 milionu Kč. Schodek bude krýt z peněz, jež ušetřil loni, a z úvěrů. Investuje přes 160 milionů korun.