Komatsu potřebu bagr

Hluboká nad Vltavou se dočká nového hokejového stadionu. Architekti z A8000 na návrhu spolupracovali s českými hokejisty z NHL

Město Hluboká nad Vltavou plánuje nový krytý hokejový stadion. Vzniknout by měl na místě současného otevřeného zimního stadionu z roku 2000. Architektonické studio A8000 navrhlo prosvětlenou transparentní halu, která ctí charakter místa a výhledy na historické panorama města pyšnící se novogotickým Zámkem Hluboká. Projekt nového stadionu konzultovali architekti s bývalými i současnými hráči NHL.

Hokej má v Hluboké nad Vltavou staletou tradici. První zápasy se zde hrály na zamrzlé Vltavě. Hráči si tehdy vyřezali v ledu plovoucí hřiště. Od 50. let se tu bruslilo na otevřeném zimním stadionu bez chlazení. Vše tedy bylo závislé na rozmarech počasí. Stadion s umělou ledovou plochou nesoucí jméno slavného hokejového obránce Miroslava Dvořáka zde byl vystavěn v roce 2000. Radost to udělalo nejen 180 členům klubu HC Knights Hluboká, které dnes sdružuje hokejisty od nejmladších nadějí po veterány. V blízké budoucnosti by se však  Hluboká nad Vltavou mohla dočkat dalšího sportovního vylepšení.

„Hokejová tradice na Hluboké dávno překročila hranici města. Dnes tu žije mnoho bývalých i současných hráčů NHL a předních českých hokejistů jako je trenér klubu Motor ČB Jaroslav Mokrý nebo bývalí hokejisté Radek Bělohlav a Stanislav Bednařík či hokejisté Miroslav Dvořák ml., Petr Bělohlav nebo Václav Prospal. Pořádají se zde letní kempy a přípravy. Návrh nového stadionu jsme proto přirozeně řešili právě s nimi. Výsledkem je stadion, který hravě zvládne být tréninkovou a bruslařskou základnou pro veřejnost, dětské nadějné sportovce, hokejové týmy a všechny sportovní nadšence, ale stejně tak profesionální arénou v tom nejlepším slova smyslu,“ popisuje architekt Martin Krupauer ze studia A8000.

Kapacita stadionu by měla být až 1000 diváků při Univerzitní lize, která by se zde měla odehrávat. Nedílnou součástí nového architektonického návrhu je víceúčelové využití haly. Podle potřeby by se měla proměnit na prostor pro pořádání nejrůznějších společenských, kulturních a sportovních událostí. Jakmile se rozpustí led, získá stadion také letní využití například pro pořádání koncertů. Návrhu vévodí materiály jako dřevo, beton, sklo a měď, která se nachází na střechách historických staveb v okolí. Se svým okolí objekt splývá a podtrhuje jej. Působí světle, teple, optimisticky a měřítkově přiměřeně, jak to mnohdy u podobných staveb nebývá rozhodně zvykem.     

„Na přípravách spolupracujeme s Vysokou školou technickou a ekonomickou, která hraje takzvanou Univerzitní ligu a o všem postupně informujeme Národní sportovní agenturu. Právě tu bychom rádi požádali o dotaci na realizaci projektu. Když se vše povede, bude krytý zimní stadion další významná infrastrukturní stavba sloužící sportovcům ze širokého okolí, která pomůže vychovat rekreační i špičkové sportovce,“ dodává Tomáš Jirsa, starosta města Hluboká nad Vltavou.

Celkové náklady projektu jsou odhadovány na 156,2 milionů korun bez DPH. Stavět by se mohlo začít již v průběhu příštího roku pod vedením architektů Martina Krupauera, Pavla Kvintuse a Martina Sedmáka z A8000.

––––

Ateliér A8000 založený Martinem Krupauerem a Jiřím Stříteckým patří po více než tři dekády mezi přední česká architektonická studia. Pracuje na nejširším spektru projektů velkého významu, rozsahu i obtížnosti. V roce 2020 byl oceněn titulem Stavba roku za projekt Společenského centra Sedlčany. Mezi nejvýraznější realizace studia patří například architektonické řešení multifunkčního sálu Fórum Karlín v Praze.

Osobou Martina Krupauera se významně zapojuje rovněž do veřejné diskuse a rozvoje území. Vedle architektury se Krupauer soustředí také na vize a strategie proměny transformačních oblastí a brownfieldů v České republice

i mimo ni. Vedoucí ateliéru byl členem komise hl. města Prahy pro nový metropolitní plán 2017. Nyní vede tým, který připravuje výstavbu Vltavské filharmonie v Praze, první významné pražské kulturní stavby za posledních 100 let.