Komatsu potřebu bagr

Analytici: Stavebnictví táhnou inženýrské stavby, problémem byty

Praha 8. října (ČTK) - Na příznivém vývoji stavebnictví se podílí především inženýrské a pozemní stavitelství, problémem je naopak klesající počet bytů, které se začínají stavět. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Český statistický úřad dnes uvedl, že stavební výroba v srpnu zpomalila meziroční růst na 11,9 procenta po červencovém růstu o 15,8 procenta. Produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla o 10,3 procenta, v inženýrském se zvýšila o 15,8 procenta.

"Minimálně do konce letošního roku, vzhledem k investiční aktivitě veřejných i privátních investorů, příznivému počasí a naplněných zásobníků práce, zůstáváme optimisty," uvedl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš. Aktuální výsledky podle něj potvrzují, že pozitivní výsledky stavebnictví nejsou náhodné a jde skutečně o trend, který pokračuje od začátku letošního roku.

Úhrnně od ledna do srpna vzrostlo stavebnictví meziročně o 10,3 procenta, pozemní stavitelství o 10,7 procenta a inženýrské stavitelství o 8,9 procenta. "Stavebnictví po dvou letech útlumu zažívá letos oživení. Za celý rok 2018 by mělo vzrůst dvouciferným tempem, což bude ovšem částečně dáno poměrně nízkou srovnávací základnou loňského roku," podotkl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Analytici nicméně upozorňují, že stále klesá počet bytů, jejichž stavba byla zahájena, i počet stavebních povolení. "Stavební úřady v srpnu vydaly pouze 7273 stavebních povolení, což představuje meziroční pokles o devět procent. Nadále přetrvává špatná situace kolem zahajování výstavby nových bytů. V srpnu počet zahájených bytů klesl o 5,9 procenta na nedostatečnou úroveň 3090 bytů," uvedl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Podle Křečka tak nedostatek bytů ve velkých městech bude přetrvávat i v následujících letech. Na vině je podle něj nedostatečná příprava developerských projektů a pomalá práce stavebních úřadů. "Máme ale po volbách, což nejenom developerům, ale zejména kupujícím přináší naději, že by se mohla bytová situace ve velkých městech, především v Praze, zlepšit a nová výstavba zrychlit. Poptávka totiž stále převyšuje nabídku," doplnil Jan Lener ze společnosti Broker Consulting.

Ekonomka Komerční banky Jana Steckerová upozornila, že ve stavebnictví stále pokračuje výrazný růst mezd. "Nominální mzda v srpnu vzrostla o 8,3 procenta a dosáhla na 36.849 korun. I přes atraktivní mzdový vývoj však firmy uvádí nedostatek pracovní síly jako hlavní překážku dalšího rozvoje. Ve zbytku letošního roku by si přesto stavebnictví mělo ještě udržet dvouciferný růst," dodala.