Cime 3 kvartal 2024

ZŠ Brno pro děti s autismem se rozšíří o MŠ a střední školu

Brno 4. května (ČTK) - Základní škola Štolcova v Brně pro děti s autismem plánuje za 200 milionů korun rekonstrukci areálu v Hapalově ulici, což jí umožní rozšíření o mateřskou a střední školu. ČTK to dnes řekl ředitel Tomáš Musil. Podle něj současná kapacita nestačí pokrýt poptávku. Nyní má škola přes 70 dětí, v budoucnu by mohla mít až 180. Práce by mohly začít příští rok, potrvají dva roky. Zřizovatelem školy je Jihomoravský kraj.

Základní škola je v městské části Černovice a má 11 tříd. V každé z nich je od šesti do osmi dětí, které vyžadují speciální pedagogickou péči. "Každý rok se hlásí víc a víc dětí. Zatím nemáme mateřskou ani střední školu, ale dostali jsme svěřený areál v Hapalově ulici, kde dříve bývala škola. Po jeho rekonstrukci bychom se mohli rozšířit o mateřskou i střední školu," uvedl Musil. Areál v Hapalově ulici je od Černovic na opačné straně v městské části Řečkovice a Mokrá Hora. Podle Musila by tak Černovice sloužily pro klienty z jihu a východu a areál v Hapalově ulici pro sever a západ.

Mateřská škola by podle ředitele mohla mít 30 míst, střední škola 20 míst a základní škola by se ze současných 73 míst rozšířila o dalších zhruba 60. "Když nám děti končí na základní škole, rodiče mají problémy s návazností. Někde se integruje jedno nebo dvě děti, někde na to mají třídu, ale my jsme celá škola speciálně zaměřená na děti s autismem, které mají i mentální postižení," dodal Musil.

Součástí školy je speciální pedagogické centrum zaměřené na autisty. V roce 2004 při otevření mělo 200 klientů, nyní jich má kolem 2000. "Nárůst klientů nepřestává. Máme specifický přístup. Přizpůsobujeme se dětem, protože ony se nám přizpůsobit nedokážou," doplnil Musil.

Jihomoravský kraj s investicí počítá. Podle jeho mluvčí Moniky Brindzákové pracuje kraj s rozpočtem na stavbu ve výši 185 až 200 milionů Kč. Náklady by rozložil do tří let v období 2019 až 2021, přičemž v prvním roce by uvolnil 20 procent, ve druhém 50 procent a ve třetím 30 procent nákladů.