Komatsu potřebu bagr

Zřícený viadukt v Janově pohřbil lidi na dovolené i při práci

Janov (Itálie) 15. srpna (ČTK) - Osoby různého věku, národností i v různých životních situacích pohřbilo v úterý zřícení části dálničního viaduktu v italském Janově. Některé oběti zahynuly při práci, jiné při cestě na dovolenou, jako tomu bylo v případě osmiletého Samuela a jeho rodičů. Symbolem štěstí v neštěstí se stalo nákladní auto, jehož řidič dokázal zastavit několik metrů před vzniklou propastí.

Italská média informovala, že ještě dnes odpoledne vozidlu s logem obchodního řetězce Basko běžel motor. Řidič Luigi jej tak po pádu části mostu zanechal a dal se na útěk. "Zachránil jsem se, protože mě nějaké auto předjelo a já zpomalil. Viděl jsem, jak padá i s dalšími, na místě jsem zabrzdil, zařadil jsem zpátečku, pak jsem otevřel dveře a utekl. Kamion tam zůstal, se zapnutým motorem," vypověděl 37letý muž v rozhovoru s deníkem La Repubblica.

Deník Corriere della Sera napsal, že Luigi předtím s kamionem zacouval alespoň o deset metrů. Až znalecké posudky možná ukážou, zda bylo předtím vozidlo na části vozovky, která nyní leží o několik desítek metrů níže.

Zřejmě nejsilnějším příběhem na opačné straně je smrt Ersilie Piccininové a jejího manžela Roberta Robbiana, kteří zahynuli společně s osmiletým synem Samuelem. Rodina směřovala ze západu Janova do přístavu, odkud je měl trajekt přepravit za dovolenou na Sardinii. Tělo Samuela bylo jedním z prvních, které záchranáři v troskách Morandiho mostu našli.

Na dovolenou jela také čtveřice mladíků z Neapole. Matteo Bentornati, Giovanni Battiloro, Gerardo Esposito a Antonio Stanzione chtěli původně letět letadlem, poté změnili plány a rozhodli se do Barcelony dojet autem. Jejich cesta však skončila v Janově. Na facebooku se po zprávě o jejich smrti objevil nespočet vzkazů se vzpomínkami blízkých, napsal Corriere della Sera.

Mezi 39 potvrzenými oběťmi úterní tragédie byli lidé z různých koutů Itálie, ale také Francouzi, Albánci a dva muži a jedna žena z Chile. "Byl to celý svět, na těch 100 metrech zhrouceného mostu," napsal web deníku La Repubblica. Také trojice mladých Francouzů měla namířeno na Sardinii. Jejich těla byla identifikována i podle náušnice a náramku.

Trosky viaduktu zasypaly také tři janovské dělníky, kteří v kritickém okamžiku po půl dvanácté pracovali v místech pod Morandiho mostem. Těla Alessandra Campory a Bruna Casagrandeho už byla nalezena, Mirko Vicini je veden jako nezvěstný. "Nemohli mít čas na to uvědomit si, co se děje. Zůstali pohřbeni pod obrovskou masou asfaltu, železobetonu a pilířů," napsal Corriere della Sera.

Pomoc rodinám obětí dnes nabídl například kapitán fotbalového klubu CFC Janov Mimmo Crisciti. On sám prý po Morandiho mostu projel jen deset minut před kolapsem jednoho z nosníků. "Mám štěstí, ale další lidé nikoli. Jako kapitán Janova mám blízko k příbuzným obětí... Už jsme o tom mluvili s ostatními a něco uděláme. Janov je krásné město, musíme se přes to přenést, být silní a zůstat jednotní," citovala Criscitiho agentura ANSA.

K jednotě vyzývá také kreslený obrázek, který se dnes šíří na sociální síti twitter. S popiskem "Janov do toho!" zobrazuje dva muže stojící vedle sebe, jednoho v dresu CFC Janov a druhého v barvách rivalů Sampdoria, kteří se drží kolem ramen a společně vyplňují mezeru vzniklou ve viaduktu.